5 rád ako si vybrať kvalitnú systémovú dosku pre podlahové kúrenie

Z hľadisla ceny je systémová doska s výstupkami najdrahšou voľbou, kvalitatívne ale najvyspelejšie riešenie. Ak sa rozhodnete pre výstupky, dajte si pozor na kvalitu polystyrénu, rôzne dosky z Poľska alebo Číny spravidla nepridávajú ingrediencie proti samovznieteniu dosiek a vrchnú vrstvu fólie buď nemajú vôbec, alebo je iba nastriekaná. Potom je niekoľko parametrov, ktoré si treba všimnúť, aby ste pochopili pomerne veľké cenové rozpätie v ešte väčšej ponuke značiek i typov, tie si rozoberieme nižšie.

01 Systemova doska pre podlahove kurenie smer tepelneho toku

Existuje tiež niekoľko názorov, že systémová doska s výstupkami zabraňuje dostatočnému odovzdávaniu tepla, pretože v tom bránia samotné výstupky tým, že sa z boku dotýkajú rúrky. Žiaľ takéto tvrdenie je prevažne šírené dodávateľmi iných systémov, ktorí dosku s výstupkami v ponúkanom sortimente spravidla nemajú. Pokiaľ však máme na spodnej strane izoláciu, smer tepelného toku ide automaticky smerom nahor. Teplo, ktoré „stratíme“ je dané iba tepelným odporom izolačnej vrstvy, ničím iným. Tvrdenie, že systémová doska odovzdá menej tepla je absolútny nezmysel. Tento blog však nepíšeme preto, aby sme systémovú dosku s výstupkami propagovali, je to len jedna z viacerých možností ako zrealizovať podlahové kúrenie a pripravili sme pre Vás 5 rád ako si skontrolovať kvalitu systémovej dosky a nenechať sa obabrať.

1. Kvalita polystyrénu systémovej dosky pre podlahové kúrenie

02 Systemova doska Rehau pre podlahove kurenie polystyren hustota

Ako prvé by ste si mali skontrolovať z akého polystyrénu je vlastne systémová doska vyrobená. Bežný stavebný polystyrén vhodný do podláh má minimálne tlakové napätie 100kPa a je označovaný ako EPS 100. Práve z takéhoto polystyrénu je vyrobená podstatná väčšina systémových dosiek. Z hľadiska pochôdznosti je dostatočne tvrdá, nemá však útlm kročajového hluku, ktorý je takisto potrebný nielen z pohľadu normy. Polystyrén, ktorý už slúži aj ako kročajová izolácia sa označuje EPS-T. Podrobnejšie sme sa porovnaniu týchto typov a ich výrobným procesom venovali v blogu http://www.ozonius.sk/blog/polystyren-eps-vs-eps-t-vyroba-a-porovnanie-vlastnosti/

2. Hydroizolačná vrstva systémovej dosky pre podlahové kúrenie

03 Systemova doska UHP55 pre podlahove kurenie polystyren folia nastriekana 04 Systemova doska Schutz pre podlahove kurenie polystyren folia odnimatelna

Druhá dôležitá vec, ktorú si treba všímať je vrchná hydroizolačná vrstva. Dosky, ktoré ju majú natavenú alebo nastriekanú sú spravidla lacnejšie, pri montáži, rezaní a spájaní dosiek však nie sú vôbec praktické. Nikdy sa totiž bez rezania dosiek nezaobídete a následné spojenie dosiek už nie je možné vďaka pera a drážky, resp. iného originálneho spájania, ktoré tieto dosky majú. Lepiacou páskou sa to spája ťažko, pretože kvôli výstupkom nemáte k dispozícii rovnú plochu. Pomôže snáď už len montážna pena. Pri takejto montáži sa však vynára otázka, aký význam má takáto systémová doska. Má predsa prácu uľahčovať a nie komplikovať. Vrchná hydroizolačná fólia by teda mala byť kompletne odnímateľná. Pri potrebe rezania dosiek a následného spojenia je možné dokonalý spoj vyrobiť tým, že na jednej strane ponecháte presah fólie a na druhej strane bude presah spodného polystyrénu. Jednoducho sa presahujúca fólia nasunie na výstupky a máte k dispozícii kompaktný a dobre vyzerajúci spoj. Navyše je takto možné využiť aj menšie odrezky, ktoré na každej stavbe vznikajú.

3. Zaťažiteľnosť a vlastnosti systémovej dosky pre podlahové kúrenie

05 Systemova doska Schutz pre podlahove kurenie polystyren tvrdeny pod vystupkami

Tretím dôležitým faktorom je opäť samotný polystyrén, tentokrát si ale treba všimnúť jeho hustotu pod výstupkami. Dosky, ktoré sú vyrábané z polystyrénu EPS 100 majú spravidla rovnaký polystyrén v plochej časti a rovnako aj pod výstupkami. Síce je EPS100 pre podlahy dostačujúce, veľmi často pri chôdzi po rozložených systémových doskách dochádza k deformácii výstupkov. Je to dané jednak tvarom výstupkov, tomu sa bude venovať neskôr, ale aj ich hustotou. Existujú systémové dosky, ktoré majú vyplnené výstupky polystyrénom až EPS 150 a častokrát aj vytvorené lôžko pod výstupkami z hustejšieho a pevnejšieho polystyrénu. Tým sa vylepší pochôdznosť dosky a ochrana samotných výstupkov pred mechanickým poškodením.

4. Tvar a zloženie výstupkov systémovej dosky pre podlahové kúrenie

06 Systemova doska Gabotherm pre podlahove kurenie tvar vystupkov 07 Systemova doska Rehau pre podlahove kurenie tvar vystupkov 08 Systemova doska Ivar pre podlahove kurenie tvar vystupkov09 Systemova doska Schuetz pre podlahove kurenie tvar vystupkov

Jeden z najdôležitejších prvkov, ktoré identifikujú dobre spracovanú dosku pre podlahové kúrenie je tvar výstupkov. Základným zmyslom, pre ktorý bola systémová doska vyrobená je uľahčenie práce o ochrana vykurovacej rúrky. Práve vedenie trubky pomedzi výstupky by malo byť bezproblémové tak, aby z nich žiadny typ nevyskakoval. To je žiaľ aj jeden z najväčších nedostatkov množstva dosiek na našom trhu, samotný výstupok je častokrát hladký a pri rôznych rádiusoch a materiáloch rúrky vzniká pnutie, ktorého výsledkom je nedostatočné obopnutie výstupku. Výstupky by teda mali byť tvarované tak, aby mali v sebe vytvorenú vodiacu priehlbinu pre vedenie rúrky alebo vytvorenú korunku, aby zabránila rúrke pohyb aj pri väčšom pnutí. Najnovšie niektorí nemeckí výrobcovia namiesto jedného veľkého výstupku, okolo ktorého sa rúrka ukladá, zvolili zhluk štyroch menších výstupkov, medzi ktoré sa rúrka doslova zacvakne.

5. Cena systémovej dosky pre podlahové kúrenie

10 Systémová doska Uponor pre podlahové kúrenie cena

Posledné, čo by ste určite nemali prehliadnuť je cena systémovej dosky. Nielen jej výška, ale hlavne či sa jedná o kus alebo meter štvorcový. Rôzne obchodné praktiky poslúžia na vyrovnanie konkurenčného boja, stačí však oprášiť matematiku a porovnať si rôznych výrobcov, rôzne typy a stanoviť cenu za meter štvorcový alebo na celú plochu stavby bezohľadu na rozmer dosky. Pochopiteľne väčší rozmer dosky urýchľuje pokladanie, menší možno uľahčí prepravu, cena je však stále iba jedna. Prehľad ponúk od rôznych dodávateľov podlahového kúrenia a rôznych typov dosiek, všetko prepočítané na 1m2 si môžete pozrieť tu: http://www.ozonius.sk/systemova-doska-pre-podlahove-vykurovanie/

Máte otázku, ktorá v tomto blogu nebola zodpovedaná? Pridajte sem komentár, spravidla do niekoľko hodín pribudne odpoveď od jedného z našich odborníkov na podlahové vykurovanie.

30,685 total views, 14 views today

9 názorov na “5 rád ako si vybrať kvalitnú systémovú dosku pre podlahové kúrenie

  1. admin Autor

   Dobry den Marcela,

   Najprv je potrebne vypocitat aky tepelny odpor mate zabezpeceny pod podlahou pri styku so zeminou. Bolo by dobre opytat sa dodavatela penoveho skla ale ma charakteristiky sucinitelu tepelnej vodivosti, zoberieme do yvahy celkovu hrubku a z toho sa da vypocitat tepelny odpor. Aktualna hodnota R (tepelny odpor) podla platnej normy STN 73 0540-2 je pre takuto podlahu na prizemi 2,5 W/m2.K, co zodpoveda cca 10cm polystyrenu EPS. Je teda potrebne urcit ako je to vo Vasom pripade, ked mate pouzity iny material. Pokial bude vysledna hodnota nedostacujuca, odporuca sa potrebnu hrubku dolozit ako pridavnu izolaciu pod podlahove kurenie.

   Viete nam sem prosim napisat vyrobcu a konkretny produkt, ktory ste mali pouzity v zakladovej doske?

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Taketo riesenie neodporucame. Poter sluzi nielen na akumulaciu tepla vytvoreneho v rurkach pre podlahove vykurovanie, ale hlavne ako roznasacia vrstva bezneho prevadzkoveho zatazenia. Samotna plavajuca podlaha nema dostatocnu nosnost, aby preniesla bodove zatazenie nabytku a pod.

   Co Vas vedie k takejto alternative? Nedostatocna konstrukcna vyska podlahy? Viac o skladbe podlahy pre podlahove vykurovanie je popisane v nasom dalsom blogu tu: http://www.ozonius.sk/blog/skladba-podlahy-pre-podlahove-kurenie/

   Ak by ste mali dalsie otazky, kludne nam napiste na info@ozonius.sk alebo priamo sem ako dalsi prispevok, aby si odpoved mohli precitat i dalsi citatelia. S uctivym pozdravom tim Ozonius.sk

 1. Martin

  Dobrý deň.

  Chcem sa spýtať, plánujem rekonštrukciu staršieho domu, kde bude položená na pôvodnú podlahu izolácia vo forme tvrdeného polystyrénu na ten chceme položiť systémové dosky pre podlahové vykurovanie, na ne pôjde vrstva betónu. Moja otázka resp. problém začína tu, nakoľko chceme mať okrem vykurovania TUV aj vykurovanie elektrickým roštom pod dlažbou. ten sa ukladá tak že na túto vrstvu betónu sa ukladá taktiež polystyrénová doska (podobne ako systémová pre vykurovanie TUV) a na ňu ide vykurovací rošt/koberec na to vrstva lepidla a dlažba. Chcem sa spýtať či by táto vrstva polystyrénu neblokovala prestup tepla vykurovania TUV.
  Ďakujem pekne vopred.

  1. Ozonius

   Dobry den Martin,

   Ten popis sa javi ako trochu zmatocny, pisete o vykurovani TUV. TUV je starodavna skratka teplej uzitkovej vody (po novom uz iba TV ako tepla voda, co je vlastne tepla pitna voda, ktoru pouzivame vo vodovode a ktoru ohrievame v zasobniku alebo priamo v ohrievaci). Z Vasho popisu to chapem tak, ze sa nejedna o TUV, ale o teplovodne podlahove kurenie, na ktore este navyse planujete polozit dalsi polystyrene a na to elektricke rohoze? Toto mi skuste prosim este raz opisat, pretoze takto by to bolo urcite nespravne. Vy zrejme budete mat niektore miesta, ktore budu mat vylucne teplovodne kurenie a miesto, kde budete mat iba elektricke podlahove kurenie – tak by to bolo spravne a ziadna polystyrenova vrstva by nebranila druhemu systemu. Ak sme to pochopili nespravne, prosim este raz o upresnenie.

   S uctou tim Ozonius.sk

 2. Jozefina Slivova

  Dobrý deň,

  staviame prizemny rodinny dom bungalov. V projektovej dokumentacii je uvedena, ze podlaha je zaizolovana tepelnou izolaciou o hrubke 80 mm.
  Izolacia v podlahach su z polystyrenu ISOVER 100, hrubka 80 mm.
  Tepelny odpor konštrukcie R je 2,78 m2k/W.
  Na vasom blogu uvadzate, ze aktualna hodnota R (tepelny odpor) podla platnej normy STN 73 0540-2 je pre takuto podlahu na prizemi 2,5 W/m2.K, co zodpoveda cca 10cm polystyrenu EPS.

  Moj dotaz, tepelna izolacia o hrubke 80 mm postacujuca, alebo mi doporucite pouzit aj systemovu dosku? Hrubka tepelnej izolacie je nizsia, ako uvadzate, ze ma byt podla STN 73 0540-2. Avsak tepelny odpor je vyssi, ako je pozadovane,

  Velmi pekne dakujem za vase stanovisko,

  S pozdravom,
  Slivova Jozefina

 3. Peter

  Dobry den prajem. Mam otazku. Rekonstruujem starsi rodinny dom ktory je vyvyseny nad zemou zhruba 80cm. Momentalne vyska podlazia od podlahy po strop je 246cm. Podla sondy je tam hruba platna cca 15cm a nieje tam poter. Otazka znie ci existuje tepelna izolacia pod systemovu dosku ktora by bola tensia ale nahradila hrubsiu. Dakujem Vopred za odpoved

  1. Ozonius

   Dobry den Peter,

   Pokial hladate izolaciu, ktora ma co najnizsiu hrubku a co najvyssi tepelny odpor, tak odporucame bud PURove izolacie (tie su vsak pomerne drahe) alebo tzv. sedy polystyren (oproti beznemu stavebnemu polystyrenu sa do neho pridava grafit a tym dosahuje o cca 20% lepsie tepelno-izolacne vlastnosti)

   S uctou tim Ozonius.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge