Dilatačný pás, jeho cena a zásady kladenia

Dilatačný pás pre podlahové kúrenie – funkcia a využitie

Niekto ho nazýva dilatačná páska, iný zase obvodový pás, spoločným menovateľom je však jeho nevyhnutnosť. Slúži na zabránenie tepelnej rozťažnosti pri rozpínaní podlahového kúrenia a na zabránenie prenosu hluku medzi konštrukciami, napr. stenou a podlahou. Zároveň vďaka prídavnej fólii zabraňuje zatekaniu poteru pod vrstvu izolácie a tým prípadné zdvihnutie celej vrstvy podlahového kúrenia.

Čo by mal obsahovať kvalitný dilatačný pás

Minimálna hrúbka dilatačného pásu by nemala byť menšia ako 8mm. Na jeho výške až tak nezáleží, pretože ho nemusíme klásť až na najspodnejšiu vrstvu podlahy, naopak, dôležitejšie sú praktické zárezy, pomocou ktorých je možné odtrhnúť prečnievajúci kus dilatačného pásu po zaliatí poterom. Každý dilatačný pás by mal obsahovať prídavnú fóliu, tzv. navarenú zásterku, ktorá slúži ako kompaktný spoj medzi stenou a podlahou a zabraňuje zatečeniu poteru pod vrstvu izolácie. Veľmi praktická je čierna samolepiaca zadná strana, ušetrí vám kopec času pri kladení.

Dilatačný pás pre podlahové kúrenie

Postup kladenia dilatačného pásu

V závislosti od celkovej výšky podlahy pre podlahové kúrenie sa rozhodneme, na ktorú vrstvu začneme dilatačný pás pokladať. Ak máme zakúpený najviac predávaný rozmer dilatačného pásu s hrúbkou 8mm a výškou 160mm, tak ho pochopiteľne nemôžeme položiť na úplne najspodnejšiu vrstvu, pokiaľ celková konštrukčná výška podlahy presahuje výšku pásu. V takom prípade najprv položte vrstvu stavebného podlahového polystyrénu a až následne upevnite dilatačný pás k stene. Samolepiaca vrstva nám poslúži na rýchle prilepenie k stene aspoň do tej chvíle, kým dilatačný pás nepritlačíme ďalšou vrstvou podlahovej izolácie alebo systémovou doskou pre podlahové kúrenie. V prašnom prostredí účinnosť samolepiacej vrstvy rapídne klesá, ale stále postačuje na to, aby túto časť montáže zvládol jeden človek. Bez samolepiacej vrstvy je praktickejšie zavolať si pomocníka, ktorý hneď za rozprestretým pásom priloží polystyrén alebo systémovú dosku. Dajte pozor na to, aby zárezy, ktoré slúžia na odtrhnutie pásu prečnievajúceho nad poter boli na hornej strane. Navarenú fóliu vytiahnite nahor, tú potom zafixujte najkrajnejšou rúrkou pre podlahohé kúrenie. Aj kvôli tomuto izolovanému prepojeniu medzi stenou a podlahou sa neodporúča nahrádzať dilatačný pás tenkým stavebným polystyrénom.

Dilatačný pás – cena a ponuka na trhu

Cena je častokrát nadhodnotená už len z toho dôvodu, že sa výrobcovia spoliehajú na to, že v rámci celkovej ceny podlahového kúrenia a potrebného množstva, dilatačný pás nepredstavuje podstatnú položku. Na rozdiel od systémovej dosky, rozdeľovačov a rúrky pre podlahové kúrenie sa nemusíte báť siahnuť aj po inej značke ako máte hlavné komponenty. Pozor však na dôležitý fakt, že množstvo výrobcov si predĺženú záruku podmieňuje použitím všetkých komponentov od konkrétnej značky, preto si takúto podmienku vopred overte. Aktuálnu ponuku a ceny dilatačných pásov od značkových výrobcov Rehau, Schütz, Gabotherm, Ivar a iných si môžete pozrieť tu: http://www.ozonius.sk/dilatacne-pasy-a-profily-pre-podlahove-vykurovanie/

Dajte si pozor na nesprávne uloženie dilatačného pásu

Nižšie je niekoľko príkladov, čo môže spôsobiť nesprávne prichytenie pásu k stene, hlavne pri zalievaní anhydritovým alebo iným liatym poterom. Pozor na zbytočné prekrývanie pások a nedostatočné priľnutie pásu k stene. Samozrejme treba dohliadnuť aj na samotných poterárov, aby takéto chyby nedopustili a utlačili zmes poteru dostatočne ku každej konštrukcii.

01 Dilatačný pás - prekrytie pásu

 

02 Dilatačný pás - medzera v rohoch

 

09 Dilatačný pás - medzera v rohoch

30,867 total views, 2 views today

22 názorov na “Dilatačný pás, jeho cena a zásady kladenia

 1. Vlado

  Dobry den,

  ako je to so zafixovanim folie na dilatacnom pase pri systemovych doskach? Ma sa prilepit o dosku alebo staci zachytit krajnou trubkou?

  Dakujem

  S pozdravom

  Vlado

  1. Ozonius

   Tenku foliu dilatacneho pasu nie je nutne specialne lepit o dosku, uplne postacuje zachytit ju najkrajnejsou rurkou. Pri systemovej doske s vystupkami je folia s rurkou doslova „zacvaknuta“ medzi vystupkami a pri systeme tacker je zase prichytena rurka navyse prichytkami, cize folia dilatacneho pasu je dostatocne upevnena. Dajte si vsak pozor, aby nebola prilis napnuta. Nechajte ju tak volnu, aby ju poter nepretrhol, resp. aby sa nevytvorila vzduchova medzera v rohoch.

 2. Zuzana

  Dobrý večer,
  bohuzial nam robili poter a majstri dali dilatacny pas volne, bez lepenia na stenu (taktiez s chybami ako na fotkach – zle v rohoch – medzery,…a aj poter je krivy…). Navyse po vytuhnuti poteru (ide o cementovy poter plavajuci s tepelnou izolaciou pod poterom) pri snahe odrezat presahujucu cast pasky sa cela paska vytiahla von.
  Co mozme s tym teraz spravit? Ako nahradit pasku? (nemame podlahove kurenie). Mozme tam natlacit silikon, resp. nejaku hmotu? Alebo netreba s tym robit nic a polozit plavajucu podlahu?

  Vopred dakujem za pomoc
  Zuzana
  Zuzana nedavno vyslany…Dilatačný pás, jeho cena a zásady kladeniaMy Profile

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Zial, pokial sa tejto chybe nepredislo uz pri montazi, teraz je snad jedine rychle a lacne riesenie vyplnit volny priestor montaznou penou. Nie je to uplne idealne, ale svoj ucel oddelujucej vrstvy splni. Nie je to dobra vizitka ani poterarov, ked videli, ze dilatacny pas nie je ulozeny spravne, mali nedostatky bud sami odstranit, alebo na ne upozornit este pred zaliatim.

 3. Pavol

  Dobrý deň.
  Ak budem mať v jednej miestnosti 2 okruhy podlahového kúrenia je nutné tiež ich oddeliť dilatačným pásom ? Alebo stačí iba pás po obvode miestnosti (ten tam bude každopádne).
  Vopred ďakujem.
  Pavol

  1. Ozonius

   Dobry den Pavol,

   Nie je nutne oddelovat dilatacnym pasom kazdy okruh zvlast. Dilatacny pas sa kladie vsade po obvode miestnosti a na predelenie poteru v priestore sa pouziva priestorova dilatacia, tzv. dilatacny profil. Ten sa vsak kladie len v troch pripadoch:
   1) Pokial plocha presahuje viac ako 40m2
   2) Pokial je velky nepomer medzi dlzkou a sirkou miestnosti
   3) Pokial mame rozdielnu povrchovu teplotu podlahy (t.j. treba vlastne oddelit kazdu miestnost od inej miestnosti)

   Vo Vasom pripade teda nepotrebujete od seba oddelit Vase dva okruhy podlahoveho kurenia.

 4. Pluto

  Dobrý deň,
  Zrekonštruovali sme dvojpodlažný dom ( pivnica + NP ), pričom na NP sa dolieval asi 5cm betón kvôli nerovnostiam a v súteréne je podlaha kompletne nová – tiež betónová ( starý betón sa tam odstránil až na hlinu ). Na NP sa kládla izolácia pomocou Isover T-N 2x6cm, v pivnici iba 1x6cm. Na to sa robilo podlahové kúrenie, dilatačné pásiky (asi 8mm ), fólia, potom sa vraj dávali kari rohože a cementový poter.
  https://drive.google.com/file/d/1Zl5eSlp3odMWpeVUImn8ZIpEs1zRh2eX/view?usp=sharing
  https://drive.google.com/file/d/11meaQvYJ48lih0PrnMG7LrNADsiE2gki/view?usp=sharing
  https://drive.google.com/file/d/1HbhQDke1sVcDBJYQLqHATh6K1FovW6pu/view?usp=sharing

  Potery sú spravané solidne, nikde nepraskajú a boli relatívne rovné ( nivelačku sme museli aj tak vyliať v celom dome pre vynilovú podlahu ).

  Problém, ktorý vznikol a na ktorý sa chcem spýtať súvisí s nadmerným dunením podláh na oboch podlažiach rovnako. Kúrenár a firma hovorí, že je to v poriadku a že každá podlaha tejto skladby duní. Keď som sa však pozrel na to ako to spravili, všimol som si, že neboli použíté okrajové dilatačné pásy už od úrovne vaty popri všetkých stenách a nevytiahli tieto pásy nad úroveň cementového poteru.

  Otázka: Môže byť príčinou nadmerného dunenia podlahy práve to, že izolačné okrajové pásy z vaty neboli zhotovené alebo by dunenie bolo identické aj keby ich použili?
  Ďakujem

  1. admin Autor

   Dobry den,

   „Nadmerne dunenie podlah“ je pojem, ktore je naprv potrebne zmerat a moze byt posudene subjektivne. Castokrat je totiz hluk v prazdnych miestnostiach vdaka ich akustike intenzivnejsi ako neskor po ulozeni podlahovej krytiny a zaplneni nabytkom a inych prdmetov, ktore su „lapacmi hluku“ Avsak Vami popisany proces naozaj nasvedcuje tomu, ze sirenie dunenia mohlo byt eliminovane dilatacnym pasom, ktory je na to priamo urceny. Nie je zial mozne takto na dialku vynasat sudy, bolo by to vhodne zistit meranim, resp. pokial vysledok pokladate za neakceptovatelny, tak zavolat sudneho znalca.

   S uctou tim Ozonius.sk

 5. Tibor

  Dobrý deň.
  Okolo kovových zárubní sa ako má uložiť dilatácia pred naliatím podlahového kurenia samonivelačným cementovým poterom ?
  Ďakujem.

  1. Ozonius

   Dobry den Tibor,

   Dilatacia sa dava uplne vsade po obvode miestnosti, aj okolo prahov. V sucasnoti sa pri novostavbach uz nestava, ze by boli osadene kovove zarubne, ale pokial mate rekonstrukciu tak je jednoducho potrebne dat dilatacny pas uplne vsade. Poterarov poproste, aby sa specialne venovali tomu detailu, aby poter pritlacil pas aj do zahybov, prip. nech sa tam ulozia oni vlastnu dilataciu.

   S pozdravom tim Ozonius.sk

 6. andy

  Dobrý deň,

  mám podlahové kúrenie a na ňom mi dali nerovný poter. Dilatačná páska je už orezaná na úroveň poteru. Chystám sa zarovnať podlahu nivelizáciou. Treba dať dilatačnú pásku aj na pri nivelizácii? Ak áno, ako ju treba umiestniť vzhľadom ku dilatačnej paśke, ktorá tam už je?

  Ďakujem.

 7. Lucia

  V novostavbe rodinného domu cítime chemický zápach, pripomína to lepenku a penetrak. Po odobratí líšt od podlahy sme zistili, že za dilatačným pásom sú 0,5 mm – 1 cm diery a zápach vychádza z týchto dier. Prosím, poraďte, čo máme robiť. V kúpeľni mám zospodu začali praskať obkladačky a zápach je cítiť z každej dierky.
  Veľmi prosím o radu.
  Ďakujem Lucia

  1. Ozonius

   Dobry den Lucia,

   Zial zatial nevidime suvislost s dilatacnym pasom. Pisete, ze zapach vychadza z dier, je teda otazka co v tych dierach je, resp. odkial sa zapach moze sirit. Samotny dilatacny pas je z PE peny, ktora sama o sebe nezapacha. Moze obsahovat asfaltovy pas, ale ten je naneseny v takom malom mnozstve, ze tiez nemoze byt pricinou. Bolo by vhodne urobit sondu do konstrukcie, podla takéhoto popisu to zial nevieme posudit.

   S uctou tim Ozonius.sk

 8. Jana. H

  Dobry den. Chcem sa spytat. Môj muž, nestavbar odatranil dilatacne obvodove pasky, teda povytahoval namiesto orezania. Stihol to nastasie len na jednom poschodi. Moze to mat nejaky vplyv s podlahovym kurenim. Alebo co sa s tym da teraz robit. Dakujem

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Dilatacne pasy su samozrejme potrebne jednak kvôli roztaznosti materialov, ale aj kvôli prenosu hluku podlah a stien. Z Vasho prispevku vyplyva, ze poter je uz zrealizovany a ostala teraz medzera medzi stenou a podlahou, co je dobre, horsie by bolo keby tam tie pasy absentovali pri realizacii poteru. Pokusali ste sa zasunut ich naspat?

   S uctou tim Ozonius.sk

  1. Ozonius

   Dobry den Jan,

   Vo vacsine pripadoch ano. Odporucanie vychadza z pravidla, ze je potrebne dilatovat plochy, ktore maju roznu teplotu. A kedze kazda vykurovacia zona je projektovana na urcity prietok tak, aby bola dosiahnuta urcita teplota v interieri, výsledkom je, ze napr. teplota poteru v obyvacke je ina ako teplota poteru v chodbe, co moze mat za dôsledok pohyb sposobeny dilatáciou. A preto sa odporuca pripojky prechadzajuce prahom dveri osadit do chranicky a zaroven oddilatovat medzidverny priestor aj vo vrstve poteru.

   S uctou Ozonius.sk

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Ano, pokial tam davate poter, dajte si dilatacny pas vsade, aj tam kde nie je podlahove kurenie. Dilatacny pas plni aj zvukovo-izolacnu funckiu, oddeluje horizontalne konstrukcie od vertikálnych a prenos hluku z jednej do druhej.

   S uctou tim Ozonius.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge