Podlahové kúrenie svojpomocne

Pokiaľ Vám to finančná situácia dovolí, určite sa obráťte na odbornú montážnu firmu, cenovú ponuku zdarma a profesionálnu montáž po celom Slovensku získate kliknutím na tento link. Blog je určený majstrom i kutilom, ktorí sa rozhodli prvú vetu ignorovať a sú odhodlaní zrealizovať podlahové kúrenie svojpomocne.

1. Návrh podlahovky a skladba podlahy

Skladba podlahy by mala byť jasná už pri plánovaní hrubej stavby, pokiaľ však ešte nemáte osadené dvere, resp. presklené steny, stále je čas rozhodnúť sa ako vyskladať jednotlivé vrtvy izolácie, podlahového vykurovania a poteru. Nakoľko sa jedná o rozsiahlejšiu tému, venoval som sa jej v osobitnom blogu Skladba podlahy.

Projekt – návrh podlahového kúrenia si určite nechajte vypracovať riadnemu projektantovi. Ak už z akéhokoľvek dôvodu nehodláte túto dôležitú činnosť zveriť odborníkovi, majte na pamäti niekoľko dobrých rád:

 • Navrhnite umiestnenie rozdeľovača približne do stredu dispozície domu
 • Navrhnite okruhy podlahového kúrenia tak, aby ich plocha mala ideálne okolo 12m2
 • Rezervujte si miesto aj na ukladanie prípojok pre jednotlivé okruhy, zväčša je na to vhodná chodba, v ktorej nerobíme samostatný okruh

2. Rozdeľovač, jeho osadenie a napojenie na plasthliníkové hlavné rozvody

Toto je najťažšia časť celej montáže. Rozdeľovač sa osádza už vo fáze hrubých inštalácií, pretože hlavné rozvody od kotla k rozdeľovaču umiestňujeme do spodnej vrstvy prídavnej izolácie. Za vhodnú voľbu materiálu pre tie hlavné rozvody sa v súčasnosti považuje plasthliníkové potrubie, medené lisovacie alebo potrubie z uhlíkovej ocele. Z hľadiska montáže a flexibility určite odporúčame plasthliníkové potrubie. Montáž a osadenie skrinky rozdeľovača pre podlahové kúrenie sú podrobne opísané v osobitnom blogu Montáž rozdeľovača.

01 Podlahové kúrenie svojpomocne - Pripojenie rozdelovaca plasthlinikove fittingy

Skrinku si zvoľte dostatočne veľkú tak, aby sa tam vmestili aj pripojovacie fittingy pre napojenie plasthliníkovým potrubím. Zväčša vedieme potrubie v podlahe vo vrstve spodnej izolácie. Priemer rúrky by mal jednoznačne určiť projektant podľa tlakovej straty, pokiaľ však máte plochu podlahového kúrenia do 120m2, kľudne zvoľte 1″ rúru, čo zodpovedá plasthliníkovej rúre s vonkajším priemerom 32mm. V takomto prípade budete potrebovať na horné teleso rozdeľovača (spravidla spiatočka): 1x Prechod lisovací s vonkajším závitom 32×1″, pokračujete kúskom rúry, 1x Koleno lisovacie 32×32, napojíte kusom rúry až po podlahu a ďalšími kolenami a rúrami pokračujete až do miestnosti, kde máte kotol, resp. zdroj tepla. Na spodné teleso rozdeľovača (spravidla prívod) použijeme 1x Kolenový prechod s vonkajším závitom 32×1″, opäť napojíme kúskom rúry až po podlahu a rovnobežne s potrubím spiatočky ťaháme i potrubie prívodnej vody. Použitím kolenového prechodu, resp. lisovacieho kolena so závitom dosiahneme najväčšiu možnú usporu miesta v skrinke rozdeľovača.

02 Podlahové kúrenie svojpomocne - Pripojenie rozdelovaca plasthlinikove fittingy a sada gulovy ventil

Pokiaľ máte navrhnuté menšie potrubie ako D32, namiesto kolien je možné potrubie aj ohnúť a ušetriť tak náklady na mosadzné tvarovky. Ak máte v dome viac než jeden rozdeľovač, potrubie vedené od zdroja tepla jednoducho T-kusmi rozdvojíme. Samotné plasthliníkové potrubie môžete použiť „holé“ a následne zaizolovať polyetylénovou izoláciou s minimálnou hrúbkou 6mm (čím viac tým lepšie) Veľmi osvedčená a funkčná varianta je použitie už predizolovaného potrubia. Výhodou takéhoto potrubia je nielen úspora času, kedy nemusíte izoláciu narezávať, nasúvať a spájať, ale hlavne dodatočná ochranná fólia, ktorá zabráni postupnému rozšlapaniu pomerne krehkého tubolitu.

03 Podlahové kúrenie svojpomocne - Pripojenie rozdelovaca plasthlinikove potrubie a izolacia tublit

Na stene, kde budete mať umiestnený kotol nezabudnite osadiť uzatváracie guľové ventily. Aby ste ich vedeli osadiť, opäť treba na prívod aj spiatočku najprv nasadiť lisovací prechod so závitom. Nezabudnite sledovať správnu voľbu závitov, čiže ak si zvolíte guľový ventil s oboma vnútornými závitmi (označenie FF), tak prechod by mal byť s vonkajším závitom. Guľový ventil na jednej strane s vonkajším a na druhej strane s vnútorným závitom má označnie MF. Na závitové spoje môžete namiesto zaužívaného konope použiť aj teflónovú niť.

04 Podlahové kúrenie svojpomocne - Pripojenie kotla plasthlinikove fittingy a sada gulove ventily

Na guľové ventily môžete osadiť tlakomer a zrealizovať tlakovú skúšku hlavných rozvodov. Potrubie neizolujte skôr ako bude hotová tlaková skúška, mala by trvať 24 hodín a potrubie by malo byť natlakované na minimálne trojnásobok bežného prevádzkového tlaku, čiže aspoň 4,5 baru pri predpokladanej prevádzke cca 1,5 baru. Napúšťanie a vypúšťanie vody môžete zrealizovať buď na strane rozdeľovača v sade koncových skupín alebo si vytvoriť podobnú zostavu na strane kotla.

05 Podlahové kúrenie svojpomocne - Tlakova skuska a napustenie plasthlinikoveho potrubia

Je množstvo trás a variánt ako viesť potrubie, či už v stenách alebo podlahách. Ak by ste si práve s tou svojou nevedeli rady, zavolajte alebo napíšte otázku na info@ozonius.sk, pracovníci vám ochotne poradia.

3. Podkladový polystyrén

Súhn základných zásad pri voľbe hrúbky a skladby podlahového polystyrénu je v našom najčítanejšom blogu Skladba podlahy pre podlahové kúrenie. Majte na pamäti, že horeuvedený postup pre napojenie rozdeľovača na plasthliníkové potrubie sa realizuje ešte pred uložením podkladových polystyrénov. Na základnej podlahe máme teda na trase medzi kotolňou a miestom, kde je osadený rozdeľovač natiahnuté hlavné prívodné potrubie a spiatočku, ktoré by už po tlakovej skúške malo byť zaizolované. Takéto potrubie má aj s izoláciou výšku cca 4cm (záleží od dimenzie trubiek), bolo by teda vhodné, aby sme si vrstvu podkladového polystyrénu pod podlahovým vykurovaním rozdelili na dve časti. Tá prvá vrstva bude zhodná s výškou potrubia a druhú doložíme a previažeme so spodnou tak, aby sme prekryli všetky špáry.

Samozrejme ležaté rozvody nepozostávajú iba z hlavného UK prepojenia medzi zdrojom tepla a rozdeľovačmi. Okrem kúrenia máme na podlahe rozvody kanalizácie, vodovodu i elektroinštalácie. Hrúbku prvej vrstvy podkladového polystyrénu si teda zvoľte tak, aby ste zalícovali výšku väčšiny potrubia. Rozvody, ktoré majú menšiu výšku (napr. elektroinštalácie) môžeme zastriekať montážnou penou alebo škáru vyplniť izolačným posypom (napr. Fermacell) a naopak, kanalizačné potrubie, ktoré je spravidla vyššie nám bude nad prvú vrstvu prečnievať a bude treba rezať aj do druhej časti vrstvy polystyrénu. Ležaté rozvody kanalizácie v podlahách sa však pri novostavbách snažíme minimalizovať, objavujú sa skôr pri rekonštrukciách alebo pri neskorších dispozičných zmenách.

4. Obvodový dilatačný pás a dilatačný profil

Dilatačný pás osadíme po obvode do každej miestnosti, kde budeme zalievat betónový poter, čiže aj do miestností, kde nepôjde podlahové kúrenie. Podrobne sa venujeme dilatačnému pásu a jeho zásadám kladenia v osobitnom blogu: http://www.ozonius.sk/blog/dilatacny-pas-jeho-cena-a-zasady-kladenia/

06 Podlahové kúrenie svojpomocne - Dilatačný pás pre podlahové vykurovanie

5. Vyberte si pre Vás najvýhodnejší systém pre podlahové kúrenie

Tejto sekcii venujte zvýšenú pozornosť, na to správne podlahové kúrenie sa dá pozerať z viacerých uhlov pohľadu, či už cena, kvalita alebo ľahkosť montáže.

Najpoužívanejšie systémy (zoradené od najdrahšieho po najlacnejší):

 • Podlahové kúrenie so systémovou doskou s výstupkami
 • Podlahové kúrenie so systémovou doskou tacker
 • Podlahové kúrenie s použitím rastrovanej fólie na stavebný polystyrén
 • Podlahové kúrenie s použitím upínacích líšt a rastrovanej fólie
 • Podlahové kúrenie s použitím kari rohože
 • Suchý systém podlahového kúrenia

Venovali sme teda tejto téme opäť rozsiahly osobitný blog, prosím prečítajte si ho tu: http://www.ozonius.sk/blog/ako-si-vybrat-najvyhodnejsi-system-pre-podlahove-kurenie/

Podlahove kurenie systemova doska, kari rohoz, upinacie listy, tacker, systemova doska s vystupkami

6. Pripojenie rúrky na rozdeľovač podlahového kúrenia

Nevyhnutným komponentom na pripojenie vykurovacej trubky na rozdeľovač podlahového kúrenia je adaptér. Niektorí dodávatelia alebo výrobcovia ho tiež zvyknú nazývať zverné šróbenie, pripojovací skrutkový spoj alebo prechodka na rúrku. Vo väčšine prípadov sa skladá z troch častí – prevlečnej matice, zverného krúžku a vnútorného dielu s kužeľom.

Ako pripojiť rúrku na rozdeľovač? Každý rozdeľovač pre podlahové kúrenie, nech už je od akéhokoľvek výrobcu má väčšinou jednotlivé hrdlá s vonkajším ¾“ závitom EK (eurokonus). Pripájame sa naň teda adaptérom s vnútroným ¾“ závitom EK.

1.krok: Navlečte maticu na vykurovaciu rúrku
2.krok: Nasaďte na koniec rúrky zverný krúžok
3.krok: Do rúrky vsuňte vnútorný diel s kužeľom
4.krok: Kužeľ s rúrkou zasuňte do hrdla rozdeľovača
5.krok: Zaskrutkujte a pritiahnite maticu

Náš blog Podlahové kúrenie svojpomocne ešte nekončí, žiaľ ešte nie je úplne hotový, budeme sem pridávať nové informácie priebežne. Veríme, že Vám zatiaľ aspoň čiastočne pomohol a oceníme, keď pridáte do komentáru aj vaše skúsenosti a budete naše blogy zdieľať a odporúčať ďalej. (posledná aktualizácia 6.8.2017)

59,244 total views, 39 views today

49 názorov na “Podlahové kúrenie svojpomocne

 1. Rado

  Dobrý večer, mám otázku ak môžte poraďte. Jedná sa o drevostavbu kúrenie bude raelizované podlahovým teplovodným kúrením, priestor na podlahové kúrenie máme 20cm . Potrebujem poradiť akú hrúbku EPS zvoliť, je v pláne systémová doska a anhydridový poter a 1cm máme na konečnú úpravu ( buď plávacia podlaha alebo kamený koberec) ďakujem za pomoc pekný večer
  Rado nedavno vyslany…Podlahové kúrenie svojpomocneMy Profile

  1. Ozonius

   Dobry den Rado,

   Podlahu si vyskladame sme od hora nadol
   /1cm/ je rezervovane na podlahovy krytinu (plavajuca podlaha alebo kamenny koberec)
   /5cm/ je potrebnych na roznasaciu vrstvu, t.j. poter, vo Vasom pripade anhydritovy. Tuto hrubku by ale mal este odobrit dodavatel poteru, pretoze to priamo zavisi od samotneho zlozenia poteru a jeho vlastnosti. V tejto hrubke je uz zahrnuta aj rurka pre podlahove vykurovanie
   /3cm/ je potrebnych na systemovu dosku pre podlahove kurenie, je jedno, ci to bude doska s vystupkami alebo tacker doska, stale sa jedna o 3cm dosku, pricom pri tacker doske sa na nu prichytava rurka prichytkami s tym, ze rurka je zaratana do vrstvy roznasacej, alebo to bude doska s vystupkami, kde samotne vystupky s rurkou su tiez zahrnute do roznasacej vrstvy. Cize berieme len celistvu hrubku dosky 3cm
   Spolu sme zatial naratali 9cm, zvysnych 11cm vylozite polystyrenom. Odporucam vsak este prekontrolovat rovnost Vasej spodnej podlahy, aby sa nestalo, ze v niektorych miestach nebudete mat dostatocnu hrubky na prekrytie rurky poterom. Mali by ste brat do uvahy najnepriaznivejsiu alternativu.
   Pokial mate v kazdom mieste k dispozicii naozaj 20cm, tak tych 11cm polystyrenu este rozdelte na 2 vrstvy. Jednak budu spary prekryte a tiez to pomoze pri montazi spodnych instalacii, ku ktorym mozete spodnu vrstvu polystyrenu iba prilozit a vrchnou vrstvou prekryt

   Podrobne sme sa venovali skladbe podlahy pre podlahove vykurovanie tu: http://www.ozonius.sk/blog/skladba-podlahy-pre-podlahove-kurenie/

   Pokial este nemate nakupeny material, vieme Vam vypracovat cenovu ponuku na Vami zvoleneho vyrobcu, resp. mozeme navrhnut alternativu, ktora je podla nasho nazoru s najlepsim pomerom kvalita/cena.

   So srdecnym pozdravom tim Ozonius.sk

 2. Rasto

  Dobry den..Idem stavat svojpomocne dvojpodlazny rodinny dom…kurenie planujem na spodnom podlazi podlahove a na poschodi radiatory..kotol by som rad osadil drevosplynujuci..viete mi prosim v skratke poradit co treba naviac dorobit a ako asi by to malo byt zapojene???? Pocul som uz X variant…Za odpoved Dakujem… S pozdravom Rasto.

  1. Ozonius

   Dobrý deň Rasťo,

   Zrejme máte na mysli zapojenie čerpadlových skupín, ak je to inak, prosím o došpecifikovanie otázky.
   Je potrebné si uvedomiť, že radiatory a podlahové kúrenie pracujú s rozdielnou teplotou. Pre radiatory je potrebná vyššia teplota prívodu, napr. 60°C a pre podlahové vykurovanie napr. 35°C. Kotol pochopiteľne musí vyrobiť teplotu vyššiu a keď ju chceme pustiť do podlahovky, tak je potrebné ju najprv ochladiť, napr. zmiešaním prívodnej vody s tou, čo sa vracia. Na to slúži tzv. čerpadlová skupina so zmiešavacím ventilom, riadeným servopohonom. Aby sme si všetko vedeli pohodlne vyregulovať na hlavnom regulátore, častokrát sa dáva takáto čerpadlová skupina aj na prívod do radiatorov, akurát je tá skupina už bez zmiešavacieho ventilu. Toto samozrejme niečo stojí (záleží od výrobcu a predajcu), a vôbec to nie je zanedbateľná položka. K čerpadlovkám je ešte potrebný anuloid, riadiace moduly, armatúry… Preto je veľmi zaujímavé porovnanie dvoch alterantív: Podlahové kúrenie na oboch podlažiach, ktoré by išlo na jeden hydraulický okruh s jednou teplotou vs. Podlahovka+radiatory s dvomi hydraulickými okruhmi a čerpadlovými skupinami. Zo skúseností je výsledná cena veľmi porovnateľná, pričom komfort pri podlahovom kúrení v celom dome pokladáme za vyšší. Sú však aj také prípady, kedy si volíme radiatory cielene a cena nie je rozhodujúca.

   Ďalšou osobitnou témou je, či budeme púšťať vyrobenú teplú vodu priamo do systému, alebo ju budeme najprv akumulovať v extra nádrži. Toto riešenie je dobré a má množstvo výhod, ale opäť to výrazne zaťaží peňaženku. Tieto prípady sa zvyknú realizovať práve v prípade kotlov na tuhé palivo, ktoré dokážu vyprodukovať viac tepla, než je v danej chvíli potrebné a naopak, vďaka nádrži je potom možné dávkovať teplo do systému napr. v noci.

   S úctivým pozdravom tím Ozonius.sk

 3. Rasto

  Dakujem velmi pekne za odpoved..vasa rada mi prisla zo vsetkych najuzitocnejsia. Este by som mal teda jednu otazku na vas..ake riesenie by ste zvolili vy? Alebo by ste radsej zvolili riesenie cez plynovy kotol? Dakujem!!!

  1. Ozonius

   Na výber zdroja tepla vplýva viacero faktorov, okrem ceny je to napr. aj dostupnosť dreva alebo existencia plynovej prípojky. Pokiaľ v ničom nemáte žiadne obmedzenie, resp. nemáte špeciálnu preferenciu (napr. lacné drevo z urbáru a pod.), tak sme za čo najjednoduchšie riešenie z hľadiska technológie i potrebného priestoru. V dnešnej dobe je už možné namontovať naozaj akúkoľvek technológiu (pokiaľ ju montuje skúsený a šikovný montér), ale nič netrvá večne a o strojovňu sa bude potrebné aj starať. Preto za najjednoduchšie riešenie možno pokladať jeden zdroj tepla, napr. plynový kondenzačný kotol a podlahové kúrenie v celom dome, ktoré by fungovalo na jeden vykurovací okruh. Kotol je už vybavený ekvitermickou reguláciou, netreba nič dokupovať, možno iba extra termostat, ktorý sa dá vysunúť na referenčné miesto v dome. Vzhľadom na tvrdú konkurenciu výrobcov je ho možné zabezpečiť za slušnú cenu. Podlahové vykurovanie by tým pádom nepotrebovalo žiadne špeciálne domiešavanie prívodnej vody, riešené by bolo jednoduchým napojením hlavného potrubia do rozdeľovačov a vodu by hnalo zabudované kotlové čerpadlo. V porovnaní s kotlom na tuhé palivo je plynový kotol plne automatický a prakticky bezstarostný (žiadna manipulácia s drevom, jeho zabezpečenie a pod.) Je to však len jeden pohľad, ako je spomenuté vyššie, možno máte iné preferencie, by vniesli do výberu iné svetlo.

   S úctou tím Ozonius.sk

 4. Michal

  d.d.Možno do teplovodného systému napustiť vodu s pridaním nemrznúcej zmesi v prípade,že v objekte sa z rôznych dôvodov nebude v zime kúriť?

  1. Ozonius

   Dobry den Michal,

   Ano, presne v tychto pripadoch sa vyuziva pridavok nemrznucej zmesi do vykurovacieho systemu. Zaroven je potrebne pripomenut, ze sa zmenia hydraulicke pomery. Napr. pri pouziti glykolu platia tieto zasady: (Tabulka sa zrejme nezobrazi korektne, mozeme zaslat do mailu)

   KOREKČNÉ FAKTORY PRE POUŽITIE GLYKOLU
   [%] hmotnosť glykolu 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50%
   faktor tlakových strát 1,029 1,060 1,090 1,118 1,149 1,182 1,211 1,243 1,276 1,311
   Teplota zmrazovania (°C) -2,0 -3,9 -6,5 -8,9 -11,8 -15,6 -19,0 -23,4 -29,9 -37,0
   Bezpečnostná teplota (°C) 3,0 1,0 -1,0 -4,0 -6,0 -10,0 -14,0 -19,0 -25,0 -31,0

 5. Spätné upozornenie: Musí montovať podlahové kúrenie i zdroj tepla jedna firma? - Blog Ozonius.sk - užitočné rady a návody

 6. Peter

  Dobry den
  mame 7 rocny poschodovy dom s teplovodnym podlahovym kurenim. V sucasnosti je jeden termostat na prizemi na chodbe a plynovy kotol na poschodi v kupelni. Je mozne dodatocne namontovat samostatny regulator tepla do kazdej miestnosti? Neviem ake je presne zapojenie ale predpokladam ze nastavim urcitu vykurovaciu teplotu a ked chcem napriklad v spalni ubrat teplo tak bud nastavim regulator z 5 na 2 alebo samostatnym termostatom nastavim pozadovanu teplotu a ten si zreguluje privod tepla do podlahovky podla potreby.
  Bolo by nieco take mozne riestit aj dodatocne ked uz sa v dome normalne by? Co vsetko by to obnasalo ak sa to vobec financne oplati?

  Dakujem

 7. Ozonius

  Dobry den Peter,

  Realizovatelne to samozrejme je, otazkou je kolko Vas to bude stat. Kedze v dome byvate, predpokladam, ze sa budete branit novej kabelazi, ktoru by bolo potrebne natiahnut, t.j. samostatny kabel od kazdeho termostatu do miesta rozdelovaca. Je mozne zvolit (aj ked podstatne drahsie) bezdrotove riesenie, ale aj to si vyzaduje zabezpecenie napajania 24V v miestach rozdelovaca na prizemi i poschodi.

  Pokial nam sem napisete podrobnosti, vypracujeme Vam cenovu ponuku na potrebny material:
  – napiste nam kolko miestnosti by ste chceli regulovat osobitne pre prizemie a poschodie
  – na kazdy termostat, t.j. regulovanu miestnost nam napiste prislusny pocet servopohonov (tak ako to mate realne namontovane, napr. ak mate napr. detskej izbe dva okruhy, tak jeden termostat bude ovladat dva termopohony/servopohony)

 8. Ladislav Gajdošík

  Na 2O ročnom podlahovom kúrení mi prehrdzavel rozdeľovač kúpil som nový dá sa namontovať opačne aby ventily a ukazovatele prietokov boli smerom dolu a prívody zhora rozdeľovač je v pivnici.

 9. Ozonius

  Dobry den,

  Samozrejme namontovat to takto mozete, je to tlakovy system, takze fungovat to bude, ale plavaky na prietokomeroch budete mat padnute dolu.

  Nemate moznost potiahnut rury tak, aby ste ich pripojili zdola?

 10. Dusan Vrastiak

  Dobry den,
  chcel by som sa opytat aky velky vplyv moze mat na podlahove kurenie fakt, ze nam firma namontovala rozdelovace pod urovnou podlahoveho kurenia t.j. do suterenu. Moze to negativne vplyvat na odvzdusnenie systemu, a tym padom aj na kvalitu podlahoveho vykurenia ?

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Aj Vam sa velmi ospravedlnujeme sa za neskoru odpoved, zial vobec nam neprisla notifikacia na tuto otazku. Pokial uz to mate vyriesene, odpovieme aspon pre dalsich citatelov. Negatoivne to vplyvat bude, ale nie je to uplna tragedia. Potrubie sa da tlakom preplachnut. Dolezite je skor kde mate umiestnenu strojovnu, resp. zdroj tepla. Ten ma svoje pripojovacie potrubie a na nom je urcite osadeny aj odvzdusnovaci ventil. Pokial by bol nad urovnou podlahovky, takje to v poriadku, pokial je samotna podlahovka na najvyssom mieste, tak by urcite mala byt zabezpecena moznost jej odvzdusnenia.

   S uctou tim Ozonius.sk

 11. Tomáš

  Dobrý deň, chcem sa spýtať na jednu vec prosím vás koľko okruhov podlahového kúrenia treba dať na 50m2 pri plasthliníkovej trubke 16×2

  1. Ozonius

   Ospravedlnujeme sa za neskoru odpoved, zial vobec nam neprisla notifikacia na tuto otazku. Pokial uz to mate vyriesene, odpovieme aspon pre dalsich citatelov. Plocha okruhov sa urcuje na zaklade tlakovej straty a prietoku v rurkach vypoctom. Pokial to ale chceme uplne zovseobecnit a vychadzat iba zo skusenosti, tak idealna plocha je cca 10-12m2. Styrmi alebo piatimi okruhmi by ste teda pri takejto ploche nic nepokazili.

   S uctou tim Ozonius.sk

 12. Milan

  Dobrý deň
  . Prosím Vás dá sa napojiť podlahové kúrenie v miestnosti kde je aj radiátor. Čo je k tomu potrebné. Ďakujem
  Milan.

  1. Ozonius

   Dobry den Milan,

   Zrejme bude este potrebne blizsie specifikovat otazku. Z takej ako je polozena teraz velmi nevieme reagovat. V principe sa da napojit podlahove kurenie v kazdej miestnosti, i tam, kde je radiator. Pokial ste mali na mysli spolocne potrubie, napr. zo spiatocky, tak na to sa zvykne pouzivat tzv. RTL ventil. Skuste nam prosim presne opisat ake riesenie ste mal na mysli.

   S uctou tim Ozonius.sk

 13. Denisa

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či sa dá napojiť už na existujúce podlahove kurenie. Zasklili sme terasu a chcelu by sme ju aj vykurovať . Máme na nej dlažbu. Za odpoveď vopred ďakujem.

  1. Ozonius

   Kedze som príspevok (nizsie) neoznacil ako odpoved na Vasu otazku ohladom podlahového kurenia, pisem Vam sem upozornenie, aby Vam prisla notifikacia.

 14. Ozonius

  Dobry den Denisa,

  Napojit sa urcite da, ale za beznych okolnosti to vobec nie je jednoducha uloha:

  1) vacsinou v existujúcom podlahovom kureni je osadeny rozdelovac, ktory ma obsadene uz vsetky vyvody
  2) pripojky okruhu na terasu musia tak ci tak viest cez uz obytne miestnosti az do bodu napojenia na existujuce rozvody, tzn. ze tu trasu bude potrebne pre pripojky uvolnit (zvacsa burat podlahu)
  3) v zavislosti od velkosti terasy moze dalsia odovzdavacia plocha negativne ovplyvnit hydraulicke pomery v celom systeme, ziadalo by sa urobit preventivny vypocet.

  S uctou tim Ozonius.sk

 15. Miroslav

  Dobry den. Chcem sa opytat ci je vhodne pouzit srobovacie spoje na podlahove kurenie ktore bude zaliate v podlahe alebo v stene, alebo sa musi pouzit len lisovavie? Dakujem

 16. Ozonius

  Dobry den Miroslav,

  V zasade plati, ze do podlahy by mali byt instalovane nerozoberatelne spoje, t.j. napr. lisovacie. Akonahle sa pouziju srobovacie, mali by byt pristupne v krabicke.
  Uplne idealne je nepouzit ziadny spoj, odporucame pouzit kotuc rury s co najdlhsou dlzkou, napr. 600m a odrezat tolko rury, kolko je potrebne na vykurovaci okruh.

  S uctou tim Ozonius.sk

 17. Nagy

  Dobry.
  Viete my poradit, mam podlahove kurenie obyvacka, kuchyna a rozdelovaciu skrinku my dali do pivnice. Otazka ci nebudem mat problem z odvzdusnovanim, ked ho mam nizsie? Odvzdusnovacie ventily na rozdelovaci by som este vedel vytiahnut hore nad hladinu kurenia /hadicou a hore by som dal odvzdusnvaci ventil/ ci by to fungovalo?
  Dakujem Nagy

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Problem s odvzdusnovanim samozrejme moze nastat, zakladom je, aby odvzdusnovaci ventil bol na najvyssom mieste sustavy. Urcite je potrebne pred uvedenim do prevadzky podlahovku preplachnut a minimalizovat mnozstvo vzduchu v potrubi. Otázkou este je kde mate umiestneny kotol, pokial je nad urovnou podlahovky, tam je potrebne doinstalovat odvzdusnovaci ventil.

   S uctou tim Ozonius.sk

 18. Radovan

  Dobry večer.
  Ideme prerábať kuchyňu. Vykurovanie domu je riešené kotlom na tuhé palivo a radiátormi. V kuchyni by sme chceli podlahovku. Urobil som sondu do podlahy a zistil som že mám cca 7 cm priestoru od podkladového betónu po max. výšku podlahy. Má význam do toho pchať podlahovku..?

  1. Ozonius

   Dobry den Radovan,

   7cm je uz velmi kriticka vyska, ale stale realizovatelna minimalne suchym systémom. Ten je vsak oproti beznemu mokremu procesu drahsi. Pokial by sme aj pozili specialne komponenty pre mokry system, tiez to bude drahsie nez bezna podlahovka pri standardnej vyske. Minimalne 1cm si totiz potrebujete rezervovat na podlahovu krytinu, ostava Vam teda 6cm. (a napr. standardny cementovy poter je normou odporucany v hrubke 65mm od spodnej hrany rurky), cize by ste tam musel pouzit anhydrit, ktory je mozny naniest aj vo vrstve 50mm. 1cm Vam ostane na systemovu dosku, take sa sice vyrabaju, ale uz nemaju ziadny utlm krocajoveho hluku. Kazdopadne realizovatelne to je.

   Sumarizacia skladby podlahy smerom zhora nadol:
   10mm rezerva na podlahovu krytinu
   49mm anhydritovy poter vratane vykurovacej rurky, napr. PE-Xa 17x 2
   11mm systemova doska s vystupkami, napr. Schutz EPS 150-11

   V pripade suchej podlahovky by ste sa zmestili aj do nizsej konstrukcnej vysky:
   15mm rezerva na podlahovu krytinu
   20mm sadrovlaknite dosky, napr. Knauf Vidifloor alebo Fermacell
   25mm systemova doska pre suchy system vratane teplorozvodnych plechov a vykurovacej rurky 14×2
   + ostala by Vam rezerva na vyrovnanie nerovného podkladu

   S uctou tim Ozonius.sk

 19. Michal

  Dobrý večer chcem sa opýtať čo by som potreboval ak by som chcel kúriť tuhým palivom a všade mám podlahovou akurát v kúpeľniach mám 3radiatory ďakujem pekne plocha domu 120m2

  1. Ozonius

   Dobry den Michal,

   Mate zaujem o specifikaciu a cenovu ponuku na podlahove kurenie? Ak ano, zaslite nam prosim podklady (bud projekt podlahového kurenia alebo aspon podorysy stavby) na info@ozonius.sk
   Alebo Vasa otazka smerovala na nieco ine?

   S uctou tim Ozonius.sk

 20. Peter

  Zdravím,hodlám si zhotoviť podl.kúrenie svojpomocne.Bude riešené cez akumulačnú nádrž.Chcem sa spýtať či by nebolo možné regulovať jednotlivé miestnosti termostatickým ventilom,tak že by som slučkou vyšiel do steny a ventil umiestnil tam.

  1. Ozonius

   Dobry den Peter,

   Bolo by dobre vidiet nakres riesenia, ktore popisujete. Znamena to, ze sa chcete vyhnut instalacie rozdelovaca? Lebo ten uz ma v sebe zabudovane termostaticke ventily. Ak ho nebudete pouzivat, predpokladam, ze sa bude jednat len o 1 pripadne 2 okruhy, len vtedy sa to ekonomicky oplati. V takých pripadoch sa pouziva tzv. RTL ventil a je mozne regulovat spiatocku aj lokalne. Ale pozor tiez na miesto slucky a jej odvzdusnenie.

   S uctou tim Ozonius.sk

 21. Matus K

  Dobry den, Mam urobene podlahove v pristavbe. Su tam 2 okruhy a rozdelovac. Pri kotli je cerpadlova zostava pre podlahove. Planujem si svojpomocne rozsirit podlahove do dalsej izby. Kedze nie je mozne napojenie do existujuceho rozdelovaca, musim namontovat druhy. Moja otazka znie, ci je mozne za existujucu cerpadlovu zostavu pripojit T-kus a rozdelit privod vykurovacej vody do noveho rozdelovaca.
  Dakujem za rady.

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Vo vseobecnosti ano. Bolo by vsak dobre vidiet ci sa bavime o rozdelovaci hydraulických okruhov alebo rozdelovaci vetiev podlahového kurenia, resp. kde je ta cerpadlova skupina umiestnena. Vedel by ste nam poslat fotky na info@ozonius.sk ? Radi pozrieme a odpovieme.

   S pozdravom tim Ozonius.sk

 22. Peter

  Dobrý deň, viem, že tu už podobná otázka padla, ale skúsim. Máme v pláne pristaviť jednu miestnosť k domu. Je možné napojiť vykurovanie tejto miestnosti na existujúci okruh podlahového kúrenia? Problém je v tom, že rozdelovač je umiestnený na opačnej strane domu, a preto búranie podlahy neprichádza do úvahy. Dizpozícia domu ale umožňuje dostať sa s potrubím priamo ku kotlu. Prípadne aké iné riešenia (ktoré sa vzhľadom na neskoršiu nákladovosť energií aspoň približujú podlahovému kúreniu) by ste v tomto prípade odporučili.

  1. Ozonius

   Dobry den Peter,

   Toto sa naozaj tazko predstavuje, bolo by fajn zaslat nam nakres ako si to predstavujete v ramci dispozicie domu. Je vsak predpoklad, ze mate vsetky okruhy na rozdelovaci obsadene, bolo by ho potrebne rozsirit a pridat novy, nie tak ako pisete „napojit na existujuci okruh podlahového kurenia“ – to urcite nie, ale zrejme doslova ste to ani nemyslel.
   Dalo by sa to riesit tak ako pisete, osobitnou prípojkou z hlavného rozvodu, tam ale bude treba zabezpecit regulaciu teploty privodnej vody, to sa da cez tzv. rtl ventil alebo sa napojit na vetvu, ktora uz ma zmiesanu vodu cez cerpadlovu skupinu.

   S uctou tim Ozonius.sk

 23. Boris

  Dobry den,

  v rozdelovaci su pripojovacie casti na privod / odvod nad sebou. Chcem sa spytat aky je rozdiel v tom ci je hore privod alebo odvod. Staviame dvojpodlazny dom, na kazdom podlazi je osadeny rozdelovac a privod v kazdom z nich je osadeny pod odvodom, takto nam rozdelovac uz bol doruceny, ale v manualy je napisane , ze za istych okolnosti by to malo byt opacne – hore privod dole odvod (bez dalsieho vysvetlenia). Kondenzacny kotol sa bude nachadzat na prizemi. Je to takto v poriadku?

  Dakujem.

  1. Ozonius

   Dobry den Boris,

   Je uplne jedno ako budu umiestnene privod a spiatocka, aj jedno aj druhe moze byt aj hore aj dole. Pokial vsak budete mat zonovu regulaciu a na ventiloch spiatocky umiestnene servopohony, tak je vhodnejsie spiatocku umiestnit hore, aby ste mal s kablami do zbernice kratsiu vzdialenost a nemusel obchadzat dalsiu ruru.

   S uctou tim Ozonius.sk

 24. Gabriela

  Dobry den,
  V tehlovom podpivnicenom bytovom dome na 1. Nadzemnom podlazi si budeme robit podlahove teplovodne kurenie na suchej baze .Budeme trochu vyrovnavat podlahu kremicitym pieskom okolo 1-3cm a na to pojde cca 5cm polystyren,systemova doska, teplovodive plechy s rurkami a sadrovlaknita doska, lepidlo, dlazba). Mohli by ste poradit ci a kde dat foliu? Rozmyslali sme dat ju naspodok pod piesok na zabranenie pripadnej vlhkosti z pivnice do podlahy cez beton. Pripadne ci dat pod foliu este geotextiliu? Dakujem za radu.

  1. Ozonius

   Dobry den Gabriela,

   Z Vasho prispevku je zrejme, ze pod priestorom sa nachadza este pivnica a teda nemusime uvazovat o plnohodnotnej hydroizolacii. V takomto pripade odporucame ulozit geotextiliu alebo foliu este pod kremicity piesok, tak ako pisete. Dalsia vrstva folie sa potom kladie este na vyhotovene podlahove kurenie, t.j. prekryje sa doska s ulozenymi plechmi a rurkami. Folia moze byt z PE, plni separacnu a bezpecnostnu funkciu. Nasledne sa prikryje sadrovlaknitymi doskami.
   Napr. https://www.ozonius.sk/oddelovacia-folia-pe-1163388.html

   S uctou tim Ozonius.sk

 25. Štefan Noskovič

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať na nasledovnú modelovú situáciu: mám (budem mať) podlahovku (cca. 100 m2), ktorá sa bude vykurovať plynovým kondenzačným kotlom. Moja úvaha je, či by sa nedala použiť podlahovka aj na chladenie (tak ako pri tepelnom čerpadle). Fungovalo by to tak, že ventilom by sa uzatvoril vstup a výstup do kotla a do podlahovky by som púšťal studničnú vodu v intervaloch cca. 1 hod. (resp. podľa potreby) studenú vodu. Výstup z podlahovky by bol riešený do kanalizácie. Samozrejme, súčasťou (do budúcna) by bola aj nejaká regulácia, ktorá by automatizovala prietok na základe teploty v miestnosti.
  Samotné používanie systému by bolo len doplnkové, používalo by sa cca. 2 mesiace v roku, kedy teplota v dome vystupuje na neúmerne vysoké teploty.
  Aký máte názor na takéto riešenie a napadajú Vás pri takomto riešení nejaké nevýhody, ktoré ja ako laik, nevidím?
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Ozonius

   Dobry den p. Noskovic,

   V posledných rokoch sa chladenie cez podlahy vyuziva coraz viac, takze uvazujete spravne, je to ucinny a pomerne lacny sposov ako schladit o niekolko stupnov bytovy priestor. Uvediem len niekolko nevyhod, ktorym je dobre venovat zvysenu pozornost
   – sledovanie teploty vody, riziko poklesu pod hranicu rosneho bodu, co moze sposobit nezelane rosenie a z toho plynuca vlhkost
   – dostatocna vydatnost a prietok, planujete to pouzit ako otvoreny system, druha moznost je vytvorenie okruhy a vracat vodu naspat do studne

   S uctou tim Ozonius.sk

 26. Stanislav

  Pekny den, prosim vas o radu ako mam dosiahnut vysiu izbovu teplotu na 2 poschodi rod. domu. Podlahove kurenie, centralny termostat je na 1 posch. aj kondenzacny kotol. Rozdelovac jeden dole jeden hore. Hore mam stale o 1,5-2,0 stupnov menej ako dole. Strecha je zateplena 25 cm vata + 8cm ekopanel.
  Dakujem

  1. Ozonius

   Dobry den Stanislav,

   Na dosiahnutie ciela bude zrejme potrebne vyskusat krok po kroku opatrenia, ktore by k tomu mohli viest, nemozeme vsak zarucit, ze to bude fungovat pokial mate nespravne nadimenzovanu vykurovaciu sustavu. Pricin moze byt mnoho (zavzdusnenie, slaby prietok – potreba silnejsieho cerpadla, nespravne dimenzie rozvodov a pod.)
   Ako prvy test navrhujem odskusat, ci vobec nainstalovane podlahove kurenie zvladne vykurit na pozadovanu teplotu priestor na poschodi, zatial co prizemie bude uplne uzatvorene. Skuste prosim na niekolko hodin uplne uzavriet gulove ventily na dolnom rozdelovaci a na hornom sledujte, ci sa Vam zvysia prietoky a tym aj teplota podlahy a priestoru.
   Napiste nam potom prosim výsledok.

   S uctou tim Ozonius.sk

 27. Tomáš

  Dobrý večer, chcem sa spitat mám novú podlahovku a zdá sa mi že niečo nefunguje tak ako by malo. Robíte aj údržbu a servis podlahového kúrenia? Potreboval by som to celé dako správne rozbehať a nadstavit.

  1. Ozonius

   Dobry den Tomas,

   Servis podlahového kurenia robime len na svojich montazach, vzhladom na pomerne plny kalendar sa do udrzby cudzích realizacii nepustame. Skuste vsak opisat co Vam nefunguje a ako sa podlahovka sprava, mozno spolocne dôjdeme na opatrenia, ktore mozete urobit.

   S uctou tim Ozonius.sk

 28. Luboš

  Pekný deň prajem. Chcem sa spýtať na podlahové kúrenie môžem použiť poliestyren 10cm hrúbku eps 100.. Stačí taka tvrdosť. Ďakujem pekne za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge