Podlahové vykurovanie – teplovodné alebo elektrické?

Dostávame množstvo otázok. Idem si rekonštruovať rodinný dom a chcem zmeniť aj kúrenie – aké typy vykurovania mám k dispozícii? Čo sa z toho montuje najjednoduchšie? Čo je najlacnejšie – čo najdrahšie? Čo je najkvalitnejšie? Aké sú typy podlahového vykurovania? Nie je to len výdobytok pre majetných? Nezruinuje to rodinný rozpočet? Aké sú tu zavádzacie a potom mesačné náklady? Aké sú v oblasti vykurovania novinky? Čo je teraz „populárne“? (dajaké high-tech tipy?, „zelené“ trendy atď.
Spracovaním odpovedí sme vytvorili tento blog.

Podlahové vykurovanie – najprv si zvoľte správny typ

Podlahové vykurovanie by sa dalo rozdeliť na elektrické priamo výhrevné a teplovodné. Pri elektrickom vykurovaní sa najčastejšie používajú vykurovacie rohože. Výhodou tohto vykurovania je nízka skladba podlahy a relatívne nízke investičné náklady v porovnaní s teplovodným. Nevýhodou sú však prevádzkové náklady, preto sa tento typ vykurovania prevažne používa iba v kúpeľniach (príp. pri kuchynskej linke) na zvýšenie teploty podlahy alebo pre efekt teplej podlahy pri prechodných obdobiach, kedy teplovodné vykurovanie ešte nebeží.
Obľúbené je tiež pri zabezpečení vykurovania v chatách alebo stavbách s nepravidelnou prevádzkou.

Druhý typ je teplovodné podlahové vykurovanie, ktoré sa ešte rozdeľuje podľa systému na mokrý (betónový poter) a suchý systém (roznášacie sádrovláknité dosky), ten sa používa hlavne pri drevostavbách, resp. tam kde nie je žiadúci mokrý proces alebo príliš vysoké zaťaženie stropu.

Pri bežnej mokrej podlahovke je možná voľba z ďalších možností:

Podlahové vykurovanie - systémová doska s výstupkami 3cm

Podlahové vykurovanie so systémovou doskou s výstupkami je veľmi komfortný a ľahký spôsob kladenia, 3cm vrstva polystyrénu má u kvalitných dodávateľov i kročajovú izoláciu a má dostatočnú pochôdznosť až do 5kPa.

Podlahové vykurovanie - systémová doska tacker 3cm

Na výber máme i dosku Tacker, ktorá pozostáva z tepelnej izolácie s nalepenou reflexnou fóliou s tkaninou, do ktorej je možné kotviť rúrku pre podlahové vykurovanie pomocou príchytných spôn. Do systémovej dosky s výstupkami už nie je nutné dávať žiadne príchytky, vykurovacia rúrka sa zatláča priamo medzi výstupky. To značne zjednodušuje a urýchluje montáž.

Podlahove vykurovanie a upinacia lista

Systém s upínacou lištou je najlacnejší spôsob z doteraz spomenutých. Lišta sa kladie na obyčajný podlahový polystyrén a bežnú fóliu. Do lišty sa upína rúrka pre podlahové vykurovanie. Má však jednu veľkú nevýhodu – vykurovacieho hada je možné urobiť len do tzv. meandra a nie do špirály ako pri ostatných systémoch. Výsledný efekt takéhoto položenia je taký, že polovica miestnosti s prívodným potrubím bude mať teplejšiu povrchovú teplotu, než druhá polka so spiatočným potrubím.

Podlahove vykurovanie a pouzitie kari rohoze

Posledný a bohužiaľ veľmi používaný systém pre podlahové vykurovanie je s pomocou kari sietí. Častokrát sa nedodržuje minimálny tepelný odpor použitím tepelnej izolácie. Rozostup potrubia je v drvivej väčšine kladený podľa „oka“ kari rohože. Navyše samotná rohož nie je zo statického hľadiska potrebná.

Po uložení všetkých vykurovacích okruhov a dodržaní zásad pre montáž je podlaha pripravená na zaliatie buď cementovým alebo anhydritovým poterom. Životnosť kvalitného podlahového vykurovania sa odhaduje na 50 rokov.

Podlahové vykurovanie cena, prevádzkové náklady

Investičné a prevádzkové náklady závisia od mnoho faktorov. Každý projekt je nutné posúdiť individuálne a konečné riešenie prispôsobiť požiadavkám investora. Preto určiť cenu za meter štvorcový podlahového vykurovania je nezmysel. Pokiaľ však má investor o podlahové vykurovanie seriózny záujem, firmy ktoré sa jeho predajom zaoberajú mu vypracujú cenovú ponuku na základe konkrétneho projektu bezplatne a spravidla obratom. Stačí poskytnúť pôdorys domu a orientačné želané umiestnenie zdroja tepla a rozdeľovača pre podlahové vykurovanie. Pokiaľ máte záujem o takúto ponuku, napíšte nám na info@ozonius.sk

Prostriedky ktoré sa dajú ušetriť prevádzkovaním podlahového vykurovania závisia hlavne od tepelno-technických vlastností obalových konštrukcií, teplotnej oblasti umiestnenia stavby a od správania sa užívateľov. Oproti bežným radiatorom však môžeme vo všeobecnosti konštatovať, že podlahové vykurovanie nám ušetrí cca 20-25% prevádzkových nákladov.

Podlahové vykurovanie a rekuperácia

Podlahové vykurovanie a rekuperácia v jednom systéme

Použitie centrálnej vzduchotechnickej jednotky s výmenníkom pre spätné získavanie tepla nám môže značne znížiť tepelné straty rodinného domu, čo sa opäť pozitívne prejaví na peňaženke investora. Veľmi zaujímavo je riešený patentovaný systém AirConomy® od firmy SCHÜTZ, ktorý skĺbil podlahové vykurovanie s centrálnym riadeným vetraním.

Princím fungovania pre podlahové vykurovanie:

Pohodové teplo v obytnom a pracovnom priestore osvedčeným systémom podlahového vykurovania: air conomy® sa postará o príjemné a jemné sálavé teplo nad celou plochou podlahy – stále v optimálnom tepelne fyziologickom rozsahu teplôt. Umiestnenie vyústiek pod presklenými stenami zabezpečí pokrytie zvýšených tepelných strát a zabráni orosovaniu skiel.

Vetranie s rekuperáciou:

Čerstvý a príjemne temperovaný vzduch vo všetkých priestoroch: Patentovaná systémová doska air conomy® zaručuje optimálne rozdeľovanie do priestoru pobytu.

Predohriaty, alebo zachladený vonkajší vzduch prúdi do priestoru podľa voľby – vzduchové vyústenia umiestnené do podlahy umožňujú bezprievanový a nenápadný prívod vzduchu. Systémom odťahu je odpadný vzduch privádzaný do jednotky, kde odovzdá svoje teplo, aby predohrial pripravený vonkajší vzduch.

Chladienie pri príliš vysokých letných teplotách:

Pokiaľ je treba, air conomy® čerpá do rúrok pre podlahové vykurovanie v podlahe chladenú vodu. Na princípe mierneho chladenia prispieva výkonom 45 W/m2 k pokrytiu tepelnej záťaže a dosahuje tak účinnosť stropného chladenia. Prísne je sledovaná teplota podlahy, kvalitná regulácia zaručuje komfortnú tepelnú pohodu a zabraňuje pocitu chladu na nohy. Riadeným vetraním sa chlad nedrží pri zemi, ale premieša sa so vzduchom v celej miestnosti.

Podlahové vykurovanie AIRCONOMY Logo bis 180 mm

24,449 total views, 8 views today

22 názorov na “Podlahové vykurovanie – teplovodné alebo elektrické?

 1. BrKo

  Pekný článok, ja len podotknem že aj keď je podlahovka ekonomickejšia na prevádzku ako klasické kúrenie, jedna rakúska firma vyrába trubky ktoré efektívnejšie distribujú teplo, pracujú na 30°C a tým pádom je kúrenie ešte úspornejšie ako bežné podlahové kúrenie 🙂 Je to docielené ich väčším prietokom a odovzdávajúcou plochou kvôli eliptickému rozmeru.

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Radi pracujeme s novymi vyzvami a pre objektivitu by sme pre citatelov radi vypracovali odborne porovnanie eliptickeho rozmeru vs. klasickeho okruhleho priemeru. Vedeli by ste nam zaslat technicky list spominanej vykurovacej rurky na info@ozonius.sk? Z doterajsich porovnavani totiz nebol dokazany lepsi vykon len vdaka inemu tvaru rurky. Vzhladom na smer tepelneho toku je vykon rovnaky v jednom aj druhom pripade (za predpokladu, ze maju rovnaky priemer)

 2. Brano

  Dobry den, musim pochvalit prinosne clanky na Vasom blogu, vdaka nim som si robil prehlad. Chystam sa rekonstruovat a chcem opytat co si myslite o podlahovom kureni v panelakovom 3 izb. byte na najvyssom, druhom poschodi – bytovka ma len 6 bytov a je zatial nezateplena. Je mi jasne ze teplovodne to asi nebude koli stavebnej vyske takeho riesenia. Predosly majitel vybavil byt vlastnym plynovym kotlom, ktorym bolo kurenie riesene doteraz. Trubky k radiatorom tahal v rohoch miestnosti prichytkami o stenu, avsak krivo a neesteticky. Rozhodujem sa ci sa pustit iba do tychto trubiek (zasekanim do panelu?) resp. ich schovanim do nejakej rohovej listy alebo to cele zrusit a urobit podlahovku. Koli spominanym obmedzeniam (hlavne teda stavebna vyska) by to asi bolo elektricke. Neviem vsak aky typ by tam bol najvhodnejsi a ake naklady na kurenie v mojom pripade mozno ocakavat, hlavne co sa tyka porovnania s existujucim, teplovodnym systemom. Co si myslite o tom Vy? Dakujem pekne za odpoved.

 3. admin Autor

  Dobry den, skor nez definitivne zavrhneme teplovodne podlahove kurenie, mozete nam prosim napisat aku vysku mate k dispozicii? (neviem, ci tam mate nejaky poter, ktory by bolo mozne odstranit, pokial nie, tak sa jedna zrejme len o hrubku lino) Bolo by napr. mozne celkovo zdvihnut vysku podlahy tak, aby ste podla toho prisposobil aj vysku dveri? Stacilo by mat k dispozicii aspon 4,5 cm vratane podlahovej krytiny.

  1. Brano

   Dobry den, dakujem za odpoved. Popravde este som nemal cas to podrobne pomerat, este riesim posledne papierovacky. Je tam vsak moznost znizenia podlahy o existujuce bukove parkety vo vsetkych troch izbach. Ostatok uz ma zanovnu dlazbu avsak to by slo asi tiez prec. … Myslite 4,5 cm vratane izolacie? Dakujem

 4. admin Autor

  Ano, je to uz vratane izolacie, teplorozvodnych plechov, vykurovacej rurky i roznasacej vrstvy – sadrovlaknitej dosky, jedna sa o tzv. suchy system, ktory sa zatial javi ako najvhodnejsi, ale samozrejme len za predpokladu, ze ta vyska bude k dispozicii. Pokial nie, budeme musiet uvazovat ako prevadzkovo narocnejsom elektrickom podlahovom kureni.

 5. Martin

  Dobrý deň, možno mi poradíte. Začínam so stavbou nového rodinného domu s podlahovou plochou cca 150 m, projektovaný tepelný príkon je 6,7 kW. Som rozhodnutý pre podlahové kúrenie, avšak mám dilemu aký typ použiť, teplovodné alebo elektrické. Čo sa týka pohodia je to podľa mňa úplne porovnateľné, rozdiel je samozrejme v mesačných nákladoch a obstarávacej cene. Problém vidím v obrovskom cenovom nepomere. Elektrické podlahové kúrenie (odporové káble) obstarávacia cena na moju stavbu cca 4 000 €, na teplovodné kúrenie s elektrickým kotlom, cca 9 000 €, teplovodné s tepelným čerpadlom cca 17 000 €. Rozdiel je teda 5 000 -13 000 € ! Je pravda, že teplovodné kúrenie s tepelným čerpadlom je oveľa úspornejšie, uvádza sa v prospektoch 70 %, reálne si myslím že to bude okolo 50 – 40 %. Neviem si však spočítať a porovnať náklady na vykurovanie teplovodným kúrením s elektrokotlom a vykurovaním elektrickým s odporovými káblami. Musím povedať, že nemám k dispozícii plynovú prípojku, FLAGA vychádza ako médium tuším ešte drahšie, drevo alebo pelety nechcem. Poradíte mi? Ďakujem

  1. Ozonius

   Dobry den Martin,

   Dostupnost plynovej pripojky byva najcastejsim (a uprimne jedinym realnym) argumentom pre volbu elektrickeho podlahoveho kurenia. Pokial je uplne nedostupna, resp. jej naklady na zriadenie su prilis vysoke a zaroven odmietate vsetky formy tuheho paliva, tak sa do ponuky vnara este tepelne cerpadlo, ktore ma pochopitelne omnoho vyssie investicne naklady.

   Podme sa vsak este povenovat realnym investiciam do roznych typov kurenia. Je to vzdy otazka dostupnej ponuky, ale sumy za teplovodne vykurovanie, ktore ste napisal su pomerne vysoke. Dokonca v pripade teplovodneho kurenia s elektrickym kotlom su premrstene. Ked si len vezmeme, ze nasa firma dokaze zrealizovat teplovodne podlahove vykurovanie za cca 18 EUR/m2 (a to ratame kvalitne nemecke materialy od znacky, ktora je jednym z lidrov na europskom trhu), tak mozme ratat max. 3.000 EUR za tovar, montaz, vratane dopravy a malej rezervy. Ked sa k tomu prida elektrokotol, vratane povinneho prislusenstva a montaze, ani zdaleka sa to nemoze blizit sume 9.000 EUR. Pozrite napr. cenu len za samotny kotol tu: http://www.ozonius.sk/elektricky-kotol/?orderBy=priceA To iste plati aj v pripade tepelneho cerpadla. Je samozrejme dolezite, ci sa jedna o typ voda-voda alebo vzduch-voda, ale vo Vasom pripade s nizkymi tepelnymi stratami by bolo uplne dostacujuce vzduchove tepelne cerpadlo bezohladu na lokalitu. Ma nizsie obstaravacie naklady a celkova cena pri Vasich stratach, vratane montaze a uvedenia do prevadzky u nas nikdy nepresiahla 10.000 EUR. Boli tie sumy len Vas odhad alebo realne cenove ponuky od dodavatelov?

   V zmysle povodneho clanku je teda este predcasne zvolit konkretny typ, chcelo by to porovnat realne cenove ponuky. Ale pokial by tie cenove rozdiely ostali tak vysoke ako ste povodne napisal, logickou ekonomickou volbou by bolo elektricke podlahove kurenie, navratnost inych systemov by bola prilis vysoka.

   Pokial budete mat doplnujuce otazky, kludne napiste na info@ozonius.sk alebo sem do diskusie, aby si odpovede mohli precitat aj ostatni citatelia.

   S uctivym pozdravom tim Ozonius.sk

    1. Ozonius

     K tym 50 EUR/m2: zavisi to pochopitelne od znacky, typu systemovej dosky, typu rurky a pod., cena sa moze vysplhat aj na 30 EUR/m2, ale to uz sa bavime o premiovej kvalite a nemeckych znackach.

     Podlahove vykurovanie so systemovou doskou tacker, vratane montaze: cca 18 EUR/m2
     Cementovy poter hr. 65mm, vratane dovozu a montaze: max. 9 EUR/m2
     To je spolu cca 27 EUR/m2

     Podkladove polystyreny – ich cena zavisi podla dodanej hrubky, ale na kazde 3cm polystyrenu vratane jeho montaze sa mozeme bavit o cca 2,50 EUR/m2

     V pripade zaujmu Vam vypracujeme podrobnu cenovu ponuku podla projektu, podklady kludne zaslite na info@ozonius.sk

     S uctivym pozdravom tim Ozonius.sk

 6. Richard

  Dobrý deň reakonstruujeme s manzelkou starsi rodinny dom a rozhodujeme sa medzi podlahovym elektrickym dvojzilovym vodicom alebo vodnym . Prepocitavali sme si cca tepelne straty a tie nam vychadzali na nezatepleny dom cca 6-8kw a pani od ktorych som chcel brat elektricke vodice mi povedali ze 100W vodic mi tam urcite stacit nebude na to aby to vykúrilo dom . Jedná sa o plochu o rozlohe cca 55 m2 a to je 19m2 kuchyna obyvacka 5m2 kupelna chodba neviem presne a izba okolo 9m2. Č by ste mi vy poradili ? plyn v dome nemám a chcel by som íst cisto len elektrinu len sa bojim ze pri tych 150w vodicoch by ta elektrina mesacne vychadzala brutalne vela . Ďakujem

 7. Štefan

  Dobrý deň.

  Nutné pochváliť Váš ochotný a fundovaný dialóg.
  Teraz k otázke.
  Hoci máme plynovú prípojku a od začiatku sme preto uvažovali o plynovom teplovodnom podlahovom vykurovaní, staviteľ ma teraz presviedča o jasných výhodách elektrického podlahového vykurovania spojeného (aj zo zákona) s rekuperáciou.
  Vraví o oveľa nižších nadobúdacích nákladoch, kvalitnejšej a diferencovanej distribúcii tepla v jednotlivých miestostiach a výhodách samotnej rekuperácie.
  Úspora prevávádzkových nákladov pri plynovom teplovodnom vykurovaní je podľa neho voči elektrickému zanedbateľná kvôli výrazným rozdielom v nadobúdacích nákladoch.
  Ako to vidíte Vy?
  Ďakujem.

 8. Ozonius

  Dobry den Stefan,

  Akakolvek dalsia diskusia by uz dalej mala byt zalozena na konkretnych cislach. Od cias pisania tohto blogu sa i materialy a systemy vyvijaju, meni sa i cenotvorba a hlavnym faktorom, ktory vstupuje do porovnavania tepelna strata objektu, ktora uz na zaciatku moze vyrazne posunut misku vah na jednu alebo druhu stranu. Ak je teda tato tema stale aktualna, skuste sem prosim napisat co najviac udajov o Vasom projekte.

  S uctou tim Ozonius.sk

 9. Helena

  Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť aké vykurovanie dať do novostavby 70 M2. Dom je z porobetonu 25 CM a 20 CM polystyrén zateplenie, 20 CM zateplenie v podlahe a 40 CM strop. Najprv sme chceli tepelné čerpadlo, teraz rozmýšľame nad teplovodnym elektrický m a elektrokotol. Neviem či sa oplatí na takú malú plochu tep. Čerpadlo.

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Mate skutocne dobre zatepleny dom a tym padom je zrejme aj nizka tepelna strata (viete mi napisat aka je vypocitana projektantom?) Nerad by som daval exaktne odporucanie, je potrebne zvazit si navratnost a moznosti pociatocnej investicie. V zasade plati, ze tepelne cerpadlo spotrebuje len cca tretinu toho co bezny elektricky kotol. Zaroven je vsak drahsie a aj montaz je nakladnejsia, kedze je potrebne volat i chladiarov kvôli instalacii kompresoru a jeho nasledne uvedenie do prevadzky. Zaroven vsak pripominam, ze pri nízkej tepelnej strate je aj potrebny vykon tepelného cerpadla nizsi a jeho cena je tym padom tiez nizsia. Odporucam nechat si vypracovat cenove ponuky na obe alternativy. Napr. tepelne cerpadlo Daikin alebo Buderus je pri nízkych výkonoch ceonovo velmi prijatelne. Kludne nam potom vypracovane cenove ponuky zaslite na posudenie na info@ozonius.sk

   S uctou tim Ozonius.sk

 10. Vladimir

  Dobrý deň, prosím Vás vedeli by ste mi poradiť mám v byte prerobenú kúpeľňu spojenu s WC, podlaha ma cca 6 m a je v tvare L so stupienkom. Uvažujem dať podlahové kúrenie, lebo tam nie je žiadne kúrenie…Vedeli by ste mi poradiť aké je dobré aj ekonomicky výhodné dať podlahové kúrenie. Nemá s tým žiadnu skúsenosť.Ďakujem

  1. Ozonius

   Dobry den Vladimir,

   Pri tak malej ploche ekonomicky ukazovatel z hladiska prevadzky zrejme nebude hrat rolu a je potrebne sa pozriet na to ako by to vlastne bolo zrealizovane. Mate v byte teplovodne podlahove kurenie v ostatných miestnostiach? Ak nie, mate v blizkosti vetvu, na ktory by bolo mozne napojit sa? Aka je teplota vykurovacej vody v systeme? Ak prilis vysoka, bude nutne urobit opatrenie pre jej znizenie. Uz na prvy pohlad sa zrejme ako technicky menej narocne a zrejme i z hladiska pociatocnej investicie financne menej narocne ukaze elektricke podlahove kurenie.

   S uctou tim Ozonius.sk

   1. Vladimir

    Vedeli by ste mi približne povedať aku to má spotrebu elektrické podlahové kúrenie… bežné zimné obdobie… je v tej miestnosti aj teplejšie alebo je to len pocit tepla na nohy…ďakujem

    1. Ozonius

     Pisat sem spotrebu bez znalosti pouziteho systemu a priestoru, v ktorom je to instalovane, to nie. Ale elektricka podlahovka je co do spotreby jasne citatelna, v podstate ju urcuje instalovany vykon. Odporucam oslovit konkrétneho dodavatela, ktory Vam poskytne udaj na svoj výrobok.

     S uctou tim Ozonius.sk

    2. jano

     Podlahové kúrenie ma zhruba o 20% menšiu spotrebu ako napr. radiátory. Je to preto, lebo napr. z radiátorov ohriaty vzduch je oveľa teplejší, ako požadovaných napr. 22 °C. Ten prúdi okolo okien a stien, kde sa ochladzuje. Podlahové kúrenie v podstate nevytvára prúd vzduchu. V miestnosti je rovnomernejšie rozložené teplo a sálanie tepla od zeme vytvára pocit tepelnej pohody. V miestnosti môžete mať aj 23°C a môžete mať pocit, že je vám zima, ak sú napr. strop alebo steny neizolované. Vtedy síce radiátory musia kúriť zbytočne veľa, ale ochladený vzduch, ktorý v miestnosti cirkuluje smerom k radiátorom, vytvára nepohodový pocit. Ide o pocit. Pocit je dôležitý. Každý kúri preto, aby mu bolo dobre. Nie preto, aby dosiahol nejakú predpísanú teplotu.

    3. jano

     ešte… elektrické kúrenie má takú spotrebu, akú miestnosť potrebuje. Termostaty si kúrenie zapínajú a vypínajú podľa toho, ako miestnosť ochladzuje podlahu a akú teplotu miestnosti sme mu nastavili. Samozrejme, ak by bolo poddimenzované, čiže vykurovací drôt by mal menej wattov, ako treba, tak by kúrenie nestačilo dostatočne vyhriať miestnosť. Elektrina oproti plynu je samozrejme drahšia. Ak Rusi uzavrú kohútiky Ukraine, čo avizovali od 1.1.2020, tak budeme mať drahý plyn asi. Ale to by automaticky šla aj elektrina hore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge