Rekonštrukcia domu alebo bytu | ako si vybrať kúrenie

Pod pojmom rekonštrukcia rodinného domu nás v prvom rade napadne zateplenie fasády a výmena starých okien za plastové. Nevyhnutne s tým ale súvisí aj zásah do existujúceho vykurovacieho systému. V starých rodinných domoch sa najčastejšie môžeme stretnúť s článkovými vykurovacími telesami (radiátory) a plynovými kotlami, ktorých účinnosť spaľovania plynu zďaleka nespĺňa dnešné normy. Taktiež výkon takéhoto kotla zbytočne prevyšuje znížené tepelné straty po zateplení, čo tiež zhoršuje hospodárnosť jeho prevádzky. Tu sa nám otvára hneď niekoľko riešení, ktoré závisia hlavne od požiadaviek a finančných možností investora.

rekonstrukcia domu, podlahove kurenie, rekuperacia, radiatory

V súčasnosti medzi najbežnejšie zdroje tepla radíme plynový kondenzačný kotol, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu a elektrokotol. Posledný z menovaných je v bežných prevádzkach ekonomicky nevýhodný.

Kotol na biomasu (peletky, štiepky a pod.) sa teší obľube hlavne v oblastiach, kde sa sústreďuje výroba palív. Vyžaduje si tiež určitý čas na prevádzkovanie, aj keď pokročilá regulácia a premyslené dávkovanie podstatne uľahčuje obsluhu.

Plynový kondenzačný kotol je už niekoľko rokov lídrom na trhu vykurovacej techniky. Dokáže využiť teplo z horúcich spalín, plynulá regulácia horáka a sofistikovaná regulácia sú hlavnými argumentami pre výber tohoto zdroja.

Súčasným trendom je však jednoznačne tepelné čerpadlo. Aj napriek vyšším investičným nákladom je prevádzka lacnejšia cca o 2/3 oproti elektrickému vykurovaniu. Zariadenie pracuje veľmi ekonomicky pri nízkych teplotách vykurovacej vody (teplotný spád 40/30°C). Ak by sme len vymenili staré vykurovacie telesá za nové (panelové), museli by byť veľmi veľké, resp. teplotný spád by musel byť vyšší. Vhodnejšie je použiť veľkoplošné vykurovanie (napr. podlahové), ktorému nižšie teploty maximálne vyhovujú.

V panelákoch sú možnosti značne obmedzené. Najjednoduchšia je výmena starých radiátorov za nové (panelové, resp. konvektorové). Milovníci podlahového vykurovania majú možnosť použiť suchý systém podlahového vykurovania, ktorý sa vyznačuje nízkou stavebnou výškou a akceptovateľným zaťažením podlahy. Klasický mokrý systém podlahovky prevažne neschváli statik. Do úvahy tiež pripadá elektrické podlahové vykurovanie.

Rekonstrukcia bytu, montaz, cena, podlahove vykurovanie, radiatorove kurenie

Kúrenie z hľadiska montáže

V starých rodinných domoch a panelákoch sú inštalované vykurovacie telesá najčastejšie s bočným pripojením. Pri rekonštrukcii je výmena vykurovacích telies a ich bočné dopojenie na pôvodné potrubia určite jednoduchšia, pretože nie je nutný zásah do konštrukcií.

Šikovný montér však dokáže vymeniť aj pripojovacie potrubia a ukryť ich do podlahy alebo steny. V takomto prípade je možné použiť vykurovacie teleso s rohovým pripojením (zo steny) Vyžaduje si to náročnješí zásah do konštrukcie, esteticky je však výsledok oveľa krajší. Dôležitým faktorom je tiež spôsob vedenia stupačiek. Pokiaľ sú vedené priamo v bytovej jednotke, neostáva iná možnosť než ich priznať. Niektoré panelové domy však majú stupačky vedené v spoločných priestoroch a rozvodné potrubie k riadiatorom je vedené v podlahách. Vtedy je zrealizovanie druhého spôsobu oveľa jednoduchšie.

Podlahové vykurovanie si vyžaduje kompletnú rekonštrukciu skladby podlahy. „Suchá podlahovka“ má konštrukčnú výšku iba 5cm vrátane roznášacej vrstvy sádrovláknitými doskami (namiesto betónového poteru). Montáž je oproti radiatorom zložitejšia, nie však nerealizovateľná. Moderné montážne firmy s nadimenzovaním a položením takéhoto systému nemajú problém ani v panelovom dome.

03 Rekonstrukcia bytu, cena za montaz, podlahove kurenie, radiatorove kurenie

Kotol, radiatory vs. podlahové kúrenie z hľadiska ceny

Najlacnejšie vychádza klasické vykurovanie radiatormi, pri ktorom je lacnejší materiál a nižšia pracnosť. V súčasnosti však máme k dispozícii aj designové vykurovacie telesá – radiatory a konvektory. Ich cena je niekoľkokrát vyššia, než stojí bežný panelový radiator. Po inštalácii sa však stáva ďalšou dominantou a predmetom obdivu. Investičné náklady pri podlahovom vykurovaní sú spravidla vyššie, avšak prevádzkové náklady sú nezanedbateľne nižšie a počiatočná investícia sa nám v najbližších rokoch vráti.

Vzhľadom na súčasné ekologické trendy, reálne porovnanie investičných a prevádzkových nákladov by som v novom rodinnom dome jednoznačne volil kombináciu tepelného čerpadla vzduch-voda a podlahového vykurovania. Dokonca ani odstrašujúce investičné náklady na tepelné čerpadlo nie sú v skutočnosti pri novostavbách až také tragické. Treba si uvedomiť, že pri takejto voľbe už nie je nutné projektovať a montovať plynovú prípojku ani vnútorné inštalácie plynu (s tým spojené zemné práce, odbornú montáž, revízie), nie je nutné budovať komín, resp. dymovod pri turbokotloch. Nehovoriac o nejasnej budúcnosti plynu, jeho ceny a dostupnosti. Podlahové vykurovanie je síce drahšie než radiatorové, dôraz však kladieme na komfort a zdravotné hľadisko.

Pri výbere podlahového vykurovacieho systému nie je na mieste šetrenie na úkor kvality. V časoch keď sa s podlahovým vykurovaním u nás len začínalo sa používali rúrky z menej kvalitných materiálov (PPR), dnes dosluhujú a investorovi neostáva nič iné, len všetky rozvody zaliate v betóne vymeniť.

Pri rekonštrukcii však stále platí, že plynový kondenzačný kotol je ekonomicky prijateľnejší. Keďže plynovod už k dispozícii máme, komín prevažne tiež, doba návratnosti sa pri tepelnom čerpadle značne predĺži. Z hľadiska prevádzkových nákladov je na tom jednoznačne najlepšie tepelné čerpadlo.

17,862 total views, 6 views today

6 názorov na “Rekonštrukcia domu alebo bytu | ako si vybrať kúrenie

 1. BrKo

  Ja len zdôrazňujem že nie je podľahovka ako podľahovka. Je rozdiel z čoho je vyrobená a je rozdiel kto a ako to montuje. Treba si na to dávať pozor. Myslím teraz na teplovodnú podľahovku.
  Nie je jedno čo je navrhnutá na vodu 45°C kvôli tomu aby montážnik ušetril na materiáli a pridal na robote a aj tak bude najlacnejší, alebo či je navrhnutá na 30°C. Tepelné čerpadlo bude mať podstatne vyššiu efektivitu pri 30°C ako 45°C.Pri 45°C už funguje skoro ako elektrokotol ! Pozor na to.
  Apropo stretol som sa zatiaľ iba s jednim výrobcom čo dokáže už pri rozostupe 15 cm navrhnúť podlahovku na 30°C pri -11°C vonku. 🙂 Kôli reklame to sem nechcem dávať.
  A tak isto pred zaliatím si treba skontrolovať či nie sú zmenšené prietoky ohnutím alebo stlačením trubiek. Keď sa to zaleje, už to nezistíte iba tak že to nebude dobre kúriť…
  Viem o čom hovorím, u „suseda“ to robila klasická firma a ja som si to dal namontovať profíkom. Síce o cca 10% ma to vyšlo drahšie, ale neľutujem.Platím ročne o cca 20% menej za energie ako on.
  Iba na tepelku. Máme samozrejme rovnaké domy.

 2. Ozonius

  Dobry den,

  Suhlasime a dakujeme za komentar. Velmi dobry postreh s navrhovou vypoctovou teplotou privodu, nie je jedno, ci sa podlahovka dimenzuje na teplotu 45°C alebo 30°C. V zasade plati, ze s cim nizsou vypoctovou teplotou ratam, tym hustejsi rozostup rurky bude potrebny a samozrejme s tym vznika aj vyssia spotreba vykurovacej rurky pri jej montazi. Zaroven je vytvorena este vacsia rezerva na dostatocne vykurenie priestoru pri realnej teplote exterieru nizsej nez je vypoctova, resp. naopak, pri realnej teplote interieru vyssej nez je vypoctova, co je spravidla 20°C.
  Len s jednym tvrdenim sa neda uplne suhlasit a to je prave ten jeden vyrobca, ktory dokaze pri rozostupe 15cm navrhnut podlahovku na 30°C pri -11°C vonku. Je to vec spravneho navrhu a nie vyrobcu. Dolezity je prietok, tlakova strata, tepelna strata priestoru a okrajove podmienky Ti a Te. Pokial to fyzikalne podmienky dovoluju, tak takuto schopnost bude mat podlahovka nie od jedneho vyrobcu, ale od vsetkych. A naopak, pokial je tepelna strata priestoru prilis velka a plocha pre podlahove vykurovanie nedostatocna, tak to nedokaze ziadny vyrobca. Navyse je potrebne vziat do uvahy dalsiu dolezitu okrajovu podmienku a tou je maximalna povrchova teplota podlahy. Cize nestaci len to, ze rurka ma dostatocnu vyhrevnost a pri jej uzsom rozostupe z nej dokazeme „vytlct“ vacsi vykon, zo zdravotneho hladiska a z hladiska tepelnej pohody je niekedy nutne jej vykon aj obmedzit a prisposobit tomu navrh podlahovky.

  1. Ozonius

   Pri rekonstrukcii starsieho domu berieme do uvahy dve hladiska:
   1. tepelne straty
   2. skladbu podlahy

   Tepelne straty si vieme vypocitat zjednodusenym sposobom ako sucin obostavaneho priestoru a mernej tepelnej straty priestoru Qop = Vop x qop, pricom merna tepelna strata pre objekty starsie ako 35 rokov je 35 az 45 W/m3. Cize ked si zoberieme napr. dvojpodlazny dom, ktory ma podlahovu plochu 10x10m a konstrukcnu vysku 6m, dostaneme objem 600m3. Ked tento objem vynasobime mernou tepelnou stratou 40 W/m3, dostaneme orientacnu tepelnu stratu domu 24kW, to je cca 120W na kazdy meter stvorcovy podlahovej plochy.
   Je to pomerne vysoke cislo a ukazuje skor tu najnepriaznivejsiu alternativu. Toto cislo sa zlepsuje vlastnostami zateplenia, resp. hrubkou muru, kvatitou okien a pod. Napr. pri stavbach starych 25 az 35 rokov je uz merna tepelna strata znizena na 25 az 35 W/m3 a pri zateplenych objektoch 15 az 25 W/m3.

   Tymto kratkym vypoctom som chcel ukazat to, ze pri prilis starych a nezateplenych budovach je potrebny az prilis velky vykon na 1m2 plochy a to by uz nemuselo podlahove vykurovanie zvladnut. Realny vykon, ktory vieme prostrednctvom podlahovky zabezpecit je cca 100W/m2. V pripade starych budov by sme museli ratat aj s doplnkovym vykurovanim radiatormi, co uz je financne narocnejsie.

   Ked vyjmeme taketo extremne pripady, tak pre vsetky ostatne rekonstrukcie je podlahove kurenie urcite vhodne. Je komfortnejsie z hladiska tepelnej pohody, rovnomerne rozlozenie teploty, prijemny pocit na nohach a ani cenovo uz nie je o moc drahsie nez kurenie radiatormi. Jednoznacne odporucanie je zvolit podlahove kurenie.

   Druhe kriterium bola skladba podlahy, tzn. ci mame vobec dostatocnu konstrukcnu vysku podlahy na to, aby bolo podlahove vykurovanie realizovatelne. Tejto teme som sa venoval v osobitnom blogu: http://www.ozonius.sk/blog/skladba-podlahy-pre-podlahove-kurenie/

 3. lubomíra boráková

  Dobrý den,mám jednoizbový byt a je tu elektrické kurenie -convektory a nie som spokojná z hľadiska že to nevykuri poriadne,je to aj nezateplná bytovka,je to stredový byt a spoločné kurenie tu nefunguje a tým že je to stredový byt neni tu možnosť napojiť sa na žiaden komín.bolo by tu riršiteľné plynové kurenie a ako to mám riešiť,ked mi povedali že 2500e ma to vynde a mne sa to vydí veľa na jednoizbový byt,a gamatky by som vedela dať len do jednej izby pretože v kuchyni mám balkon.

 4. Danek

  No ta fasáda je určitě hodně důležitá, aby dům vypadal fakt dobře. Taky jsme nedávno dělali moderní fasádu na baráku a byla to docela fuška, ale naštěstí nám pomáhala s manipulaci „tahle“ firma a vše šlo dobře. Jinak díky za všechny tipy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge