Rozdiel medzi podomietkovými batériami (na príklade série Kludi Bozz)

Pokiaľ ste sa rozhodli pre podomietkové riešenie sprchy alebo vane vo svojej kúpeľni, okrem otázky na všetky potrebné komponenty ostáva častokrát už len jedna: Čím sa líšia jednotlivé podomietkové batérie, keď všetky vyzerajú v rámci jednej série takmer rovnako?

Vysvetlíme si to napr. na sérii Bozz od nemeckého výrobcu Kludi.

Základný rozlišovací prvok môže byť prepínač medzi jednotlivými vývodmi. Je jedno, či batériu použijeme do vane alebo do sprchy, stále je dôležitý fakt, či batéria dokáže prepínať medzi dvomi výtokmi. V prípade vane je to ručná sprcha a napúšťanie vane, v prípade sprchy zase ručná sprcha a hlavová sprcha (dážď). Aj preto sa častokrát v názve produku objaví označenie „vaňová a sprchová podomietková batéria“

Sprchová podomietková batéria Kludi Bozz 386550576

Sprchová podomietková batéria Kludi Bozz 386550576

Pokiaľ takýto prepínač batéria nemá, určite je určená len na využitie do sprchy, napr. pre ručnú sprchu alebo iba hlavovú sprchu. V sortimente série Kludi Bozz sa jedná o batériu s katalógovým číslom 386550576.

Podomietkové batérie s prepínačom už môžu byť vo viacerých prevedeniach: Automatický prepínač môže byť umiestnený pod (386500576) alebo nad pákou (386570576). Nie je to len vec dizajnu, v prípade prevedenia prepínača nad ovládacou pákou je v batérii zabudovaná aj poistka proti spätnému nasatiu vody, čo je veľmi praktická bezpečnostná vlastnosť. Pochopiteľne je takáto batéria aj mierne drahšia než v klasickom prevedení.

Kludi Bozz 386500576

Vaňová a sprchová podomietková batéria Kludi Bozz 386500576

Vaňová a sprchová podomietková batéria Kludi Bozz 386570576 s poistkou proti spätnému nasatiu vody

Vaňová a sprchová podomietková batéria Kludi Bozz 386570576 s poistkou proti spätnému nasatiu vody

Pod všetky spomenuté batérie sa inštaluje podomietkové teleso Kludi Flexx.boxx DN20 s katalógovým číslom 88011.

Práve podomietkové teleso môže byť ďalším rozlišovacím prvkom medzi podomietkovými batériami starej a novej generácie. Flexx.boxx 88011 je najmodernejšie riešenie a batérie sú dodávané už s ovládacou jednotkou. Staršie prevedenia batérií sú len vrchným dielom bez ovládacej jednotky a inštalujú sa s pôvodnými podomietkovými telesami 38624, 38625 a 33434.

Podobnú analógiu je možné použiť aj na ostatných renomovaných výrobcov Grohe, Hansgrohe, Hansa, Axor a i.

15,943 total views, 14 views today

4 názory na “Rozdiel medzi podomietkovými batériami (na príklade série Kludi Bozz)

 1. Bob

  Dobrý článok, ten rozdiel medzi tým prepínačom hore a dole som netušil. Avšak nie je mi jasne na čo je ta „poistka proti spätnemu nasatiu vody“.

  A druhá otazka: aký je rozdiel medzi tým starým a novým systémom? Je nejaký dôvod kupovať nový, ak by napr.starý (suma lacnejšej batérie a drahsej podomietkovej casti) vychádzal lacnejšie?

  Ďakujem.

  1. Ozonius

   Dobrý deň,

   vaňovo-sprchová podomietková batéria s poistkou proti spätnému nasatiu vody slúži na to, aby v prípade, že je vo vani napustená voda a užívateľ ponorí ručnú sprchu do vane a v potrubí by z nejakej príčiny zakolísal tlak alebo vznikol podtlak, mohla by sa špinavá voda z vane cez ručnú sprchu nasať do vodovodného systému a tým znečistiť vodu v potrubí. Takže napríklad sused v paneláku by si mohol napustiť takto znečistenú vodu z vane od suseda a napríklad sa jej napiť. Hlavne v bytových domoch by mal byť takýmto systémom (batériou s poistkou proti spätnému nasatiu vody alebo pripojovacím kolienkom s poistkou proti spätnému nasatiu vody či prerušovačom potrubia s poistkou proti spätnému nasatiu vody namontovanom na potrubí) chránený rozvod vody (podľa DIN EN 1717) ale realita je iná. Ak si ja namontujem takúto batériu a ďalších 10 susedov nie, tak môže ktorýkoľvek z nich v prípade kolísania tlaku v potrubí znečistiť vodu v rozvode vody.

   Vaňovo – sprchová batéria KLUDI BOZZ 386500576 sa montuje na podomietkové teleso KLUDI FLEXX.BOXX 88011. Podomietkové teleso KLUDI FLEXX.BOXX 88011 je kvalitné podomietkové teleso s množstvom výhod, ponúka aj možnosť jednoduchej prestavby podomietkovej batérie, ak sa zákazník časom rozhodne, že nechce pákovú batériu ale termostatickú, alebo iný typ batérie. Nie je potrebné nič v kúpeľni búrať, dávať dolu obklad a podobne. Viac o systéme KLUDI FLEXX.BOXX nájdete na web stránke http://www.flexxboxx.com/sk
   Spôsob montáže a prestavby nájdete na našom YouTube kanáli KLUDI https://www.youtube.com/channel/UCAelrVRcghUaYOrIWTs_JPg/playlists

   Aktuálnu ponuku batérií KLUDI nájdete okrem našej ponuky na http://www.ozonius.sk aj na web stránkach http://www.kludi.sk, kde si môžete stiahnuť aktuálny technický cenník, v ktorom nájdete výrobky, ktoré sú v ponuke napr. zo série KLUDI BOZZ (strana 42 – 47).
   Cenník si môžete stiahnuť tu: https://www.kludi.com/sk/servis/brozury-a-videa/

   Značka KLUDI sa radí medzi jednu z najkvalitnejších nemeckých značiek na trhu s vodovodnými batériami a príslušenstvom, na trhu úspešne pôsobí od roku 1926. Výber značky závisí od zákazníka, k čomu inklinuje, aký dizajn preferuje a podobne.
   Značky Groge alebo Hansgrohe sú taktiež kvalitné značky, záleží na zákazníkovi, čo si vyberie. V roku 2015 KLUDI získalo cenu Plus X Adward za najinovatívnejšiu značku, mnohonásobne ocenený dizajn prestížnymi oceneniami (Plus X Award, iF Design Award, German Design Award…), viď link https://www.kludi.com/sk/obchod/ocenene-cenou-za-dizajn/

   Umývadlové podomietkové batérie nájdete pri sériách KLUDI: AMBA, BALANCE, BOZZ, E2, ZENTA (v tejto sérii je najširšia ponuka výrobkov, v ponuke je aj podomietková elektrononická umývadlová batéria).

   Sprchová súprava k vani – ak chcete zasúvateľnú ručnú sprchu, je potrebné vybrať si z ponuky troj alebo štvor-otvorových vaňovo-sprchových batérií pre montáž na okraj vane + montážnu sadu.
   Tieto výrobky nájde v sériách KLUDI: ADLON, AMBA, BALANCE, BOZZ, E2, JOOP!, MX, OBJEKTA, Q-BEO, TERCIO, ZENTA.
   Takéto riešenie je dizajnovo čisté, užívaťeľsky komfortné. Treba však rátať s vyššou cenou takéhoto výrobku + montážnej sady.

   1. Bob

    Dakujem za odpoved.

    Ak by som vsak k vani preferoval nie celu bateriu v tele vane, ale bateriu podomietkovu a iba sprchu skrytu v tele vane (esteticke hladisko, aby bola hadica skryta), staci mi v tom pripade k podomietkovej baterii namiesto stenoveho vyvodu iba kupit jednu z tychto priechodiek s hadicou, vyvrtat dieru do vane a namontovat?

    http://www.ozonius.sk/hansgrohe-okrajove-systemy-drziak-sprchy-na-okraj-vane-chrom-28307000.html
    http://www.ozonius.sk/grohe-priechodky-priechodka-vysuvne-sprchy-chrom-27151000.html

    Alebo je k tomu potrebne este nieco ine? Na co si treba dat pozor pri takomto rieseni? Je mi jasne, ze potrebujem servisny otvor, aby sa hadica dala vymenit.

    Ktoru z tych 2 priechodiek by ste odporucili? Pri oboch sa pise, ze „je vhodne pre vsetky rucne sprchy od Hansgrohe / Grohe…“, predpokladam, vsak, ze tam mozem nasrobovat akukolvek rucnu sprchu, zavit je standardny, nie?

    1. Ozonius

     Pri takomto riešení kombinácie podomietkovej batérie a ručnej sprchy samotná prechodka na vaňu (napr. 28307000) stačí, samozrejme je potrebné vývod z podomietkového telesa zakončiť pod vaňou s 1/2″ závitom pre pripojenie hadice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge