Infobar icon

Kliknite v hornom menu na VIP ceny, spustili sme prihlasovanie partnerov do nášho VIP programu.
Objavte revolučný luxusný all-in-one žľab AIO od belgického výrobcu I-Drain v sekcii sprchové žľaby a rošty.

Kategórie
 
 
 
 
 

Často kladené otázky (FAQ)

Aký čas je treba na vyhriatie podlahy?

Akumulácia prvotného nábehu podlahového kúrenia je pomerne dlhá, môže trvať niekoľko hodín a pri veľmi rozdielnych teplotách až celý deň. V bežnej prevádzke je reakčný čas už rýchlejší, pokiaľ je vykurovacia voda nad 40°C, rozdiel v teplej podlahe cítite už po cca polhodine.

Prečo je jedna vykurovacia trubka širšia ako druhá? Čo ovplyvňuje hrúbka výhrevnej rúrky?

Priemer rúrky pre podlahové kúrenie je dôležitý parameter, ktorý ovplyvňuje jej tlakové straty a prietok v potrubí. Doterajšími skúsenosťami sa udomácnil najpoužívanejší priemer D16, ktorý má výborný pomer obstarávacej ceny a požadovaného prietoku. Z naších skúseností je ideálna voľba priemer D17, ktorý je cenovo na takmer rovnakej úrovni a vďaka mierne väčšiemu prietoku sa ľahšie vyladí hydraulika podlahového kúrenia.

Koľko stupňov má voda v podlahovom kúrení?

Teplota v potrubí sa hýbe prevažne v rozmedzí od 35 do 40°C. Treba pripomenúť, že dôležitá je hlavne maximálna povrchová teplota podlahy a zo skúseností sa teda neodporúča projektovať podlahové kúrenie s teplotou vody nad 45°C.

Kvôli čomu sa rúrky delia, resp. označujú ako PE-Xa, PE-RT a pod.?

Jedná sa o označenie materiálu, z ktorého sú rúrky vyrobené a v prípade rovnakého materiálu ich môže ešte definovať technológia výroby. Viac sme sa rúrkam pre podlahové kúrenie venovali v špeciálnych blogoch tu: https://www.ozonius.sk/blog/najkvalitnejsia-rurka- pre-podlahove- kurenie/ a tu: https://www.ozonius.sk/blog/rurka-pe- rt-vyroba- porovnanie-cena/

Čo všetko - aké komponenty obsahuje kompletný systém pre podlahové kúrenie?

Na podlahové kúrenie je potrebná vykurovacia rúrka, podkladový polystyrén, systémová doska, príchytky na rúrku, chránička, obvodový dilatačný pás, priestorový dilatačný profil, rozdeľovač – k nemu potrebné guľové uzávery, zverné šróbenia, vodiace oblúky, konzoly, skrinka, prípadne zónová regulácia podlahového kúrenia.

Aký čas je potrebný na montáž podlahového kúrenia?

V závislosti od pripravenosti stavby, kolíziami s inými profesiami a šikovnosti montážnej partie môžeme spriemerovať a odhadnúť, že za jeden pracovný deň sa dá stihnúť montáž cca 75m2 podlahového kúrenia.

Čo všetko musíme mať pripravené-sprístupnené pred samotnou montážou podlahového kúrenia?

Mali by byť hotové už všetky inštalačné profesie, t.j. kanalizácia, vodoinštalácie, elektroinštalácie, príp. montáž vzduchotechniky alebo centrálneho vysávača. Realizácia omietok je večne diskutovaná téma s rovnakým množstvom výhod i nevýhod, môžu aj nemusia byť zrealizované pred montážou podlahového kúrenia.

Aká je cena za 1m2? V akých cenových reláciach sa pohybujú objednávky pre podlahové kúrenie na Ozonius.sk? Je možné ziskať nejakú formu zľavy?

Na tento účel sme vytvorili čo najjednoduchší kalkulátor podlahového kúrenia, v ktorom sa zadáva iba plocha, počet poschodí, systém a lokalita. Podrobný rozpočet však každému záujemcovi spracujeme do niekoľkých dní a v závislosti od objemu zákazky je možná i zľava. Kalkulátor nájdete tu: https://www.ozonius.sk/podlahove-vykurovanie/

Je výhodnejšie podlahové kúrenie oproti kúreniu iba radiátormi?

Z hľadiska prevádzkových nákladov je podlahové kúrenie o cca 13% úspornejšie než radiatorové kúrenie. Dôležité je tiež hygienické hľadisko, vďaka sálavému teplu sa v dome menej víri prach a podlahové kúrenie má ideálne rozloženie teploty z hľadiska teplotnej fyziológie.

Je vhodné podlahové kúrenie aj do bytovky alebo je vhodnejšie ho umiestniť iba do rodinného domu?

Podlahové kúrenie je vhodné do každého obytného priestoru. V dnešnej dobe sú dokonca vyvinuté riešenia, ktoré v minulosti tento systém diskvalifikovali, napr. nedostatočná konštrukčná výška, príliš veľké zaťaženie podlahy a pod.

Je možné urobiť podlahové kúrenie na solárne panely?

Je to veľmi neobvyklé riešenie, ale technicky to možné je, potrebné je však akumulovanie horúcej vody v zásobníku a následné zmiešavanie, aby do podlahy nešla príliš horúca voda. V zimnom období je zase potrebné zabezpečiť dostatočný prísun teplej vody doplnkovým zdrojom.

Aký typ podlahového kúrenia je vhodný do panelového domu?

Vzhľadom na častú nedostatočnú konštrukčnú výšku je do paneláku vhodný suchý systém podlahového kúrenia alebo špeciálne systémy s nízkou stavebnou výškou.

Čo všetko je potrebné urobiť pred položením podlahového vykurovania? Čo si môžeme urobiť sami a čo musí urobiť firma?

Dôležité je správne plánovanie a myslieť na podlahové kúrenie včas. Častou chybou je nedostatočná výška podlahy, tejto téme sme sa venovali v špeciálnom blogu tu: https://www.ozonius.sk/blog/skladba-podlahy- pre-podlahove- kurenie/ Najčastejšou činnosťou, ktorú si investori zvyknú zrealizovať svojpomocne je pokládka podlahového polystyrénu pod podlahovým kúrením.

Odporúčate inštalovať vykurovaciu rúrku aj pod postele, nábytok a kuchynskú linku?

V zásade platí, že rúrka pre podlahové kúrenie by mala byť natiahnutá všade tam, kde je predpoklad, že nábytok a zariaďovacie predmety môžu byť v budúcnosti premiestnené. Pri výpočte a návrhu podlahového kúrenia s takýmito obmedzeniami rátame ako s tzv. zónou zníženého výkonu. Pri trvale umiestnených zariadeniach, napr. kuchynská linka nemá význam inštalovať vykurovaciu trubku.

Ak plánujem mať komoru, špajzu, sklad potravín bez kúrenia v miestnosti s vonkajšími stenami, nebude to problém z pohľadu vlhkosti, napr. plesni na stenách?

Aj takéto miestnosti majú tepelné zisky z okolitých miestností. Takémuto rozhodnutiu by však mal predchádzať dôkladný návrh teplotechnika, ktorý posudzuje i vlhkostné parametre.

Ako môžem podlahové kúrenie regulovať ak nechcem kupovať zónovú reguláciu?

Každý vývod na rozdeľovači má vstavaný termostatický ventil, podobný ako majú v sebe radiatory. Na nich sa dá nastaviť špecifický potrebný prietok. Zónová regulácia už iba otvára a zatvára tento ventil, čo je samozrejme možné spraviť i ručne. Je to teda iba otázka komfortu, pri zónovej regulácii to nastavujete priamo na termostate v miestnosti alebo dokonca diaľkovo.

Aké sú výhody regulovania teploty termostatom v každej miestnosti samostatne, alebo stačí len jeden termostat na jedno podlažie?

Rozhodnutie by malo vychádzať z domácich návykov. Pokiaľ viete, že v rodine máte rôzne vnímanie teplotnej pohody, určite odporúčame zónovú reguláciu s termostatom do každej miestnosti.

Je potrebné zakúpiť rozdeľovač s prietokomermi, alebo aký význam má pre bežného užívateľa vidieť prietoky v okruhoch?

Rozdeľovač s prietokomermi slúži hlavne na jeho uvedenie do prevádzky a servis. Kvalitná montážna firma nastaví vypočítané prietoky na ventiloch rozdeľovača, pričom prietokomery slúžia na jeho vizuálnu kontrolu. Bežný užívateľ pri dobre nastavenej podlahovke by už do miesta rozdeľovača nemal musieť vstupovať.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia