Infobar icon

Kliknite v hornom menu na VIP ceny, spustili sme prihlasovanie partnerov do nášho VIP programu.
Objavte revolučný luxusný all-in-one žľab AIO od belgického výrobcu I-Drain v sekcii sprchové žľaby a rošty.

Kategórie
 
 
 
 
 

Podlahové kúrenie nasucho - nízke, rýchle, ale cena je vysoká

Suchá podlahovka nie je úplne bežným systémom, pokiaľ však plánujete podlahové kúrenie v rámci rekonštrukcie do podkrovia alebo na poschodie, kde statik nepovolí vysoké zaťaženie, tak vám iná možnosť neostáva. Používa sa tiež vtedy, keď máte k dispozícii príliš malú konštrukčnú výšku podlahy.

Čo znamená, že systém podlahového kúrenia je suchý?

Názov vyjadruje fakt, že v tomto systéme absentuje mokrý proces, napr. roznášacia vrstva cementového alebo anhydritového poteru. Do každého z nich ide voda, bezohľadu na jeho konzistenciu, hoci cementové potery vyzerajú na prvý pohľad tak, že sú sypké. Následne prebieha zrenie, pričom až po 28 dňoch môžeme poter zaťažiť. A tu sa dostávame k ďalšej výhode suchého systému – podlaha je pripravená ihneď po jeho pokládke, čo ocenia hlavne stavebníci montovaných domov.

A čím sa vlastne nahradí cementový alebo anhydritový poter? Sádrovláknitou doskou. Nie sadrokartón, nie drevotrieska, nie cementotriesková cetris doska. Sádrovláknitá (prípadne ešte cementovláknitá) podlahová doska má pevnostné aj tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sú akceptovateľné pre sálavé podlahové systémy. Jedná sa hlavne o tepelný odpor – pokiaľ by bol príliš vysoký, tak by bol zamedzený dostatočný prestup tepla a na jeho prekonanie by sme museli použiť väčší výkon podlahového kúrenia.

Táto doska primárne slúži na roznos zaťaženia. Pre bežné prevádzkové zaťaženie obytného priestoru úplne postačí 2 x 10mm sádrovláknitej dosky, čím je zabezpečené roznos tlakovej záťaže do 4 kN/m2. Najznámejšie sádrovláknité dosky sú Fermacell, Knauf Vidifloor, Rigips Rigidur.

Koľko stojí suché podlahové kúrenie?

Ceny sa v čase menia a preto s cieľom čo najdlhšie udržať aktuálnosť tohto blogu uvádzame linky na ceny najdôležitejších komponentov v e-shope ozonius.sk, ktorý ich pravidelne aktualizuje:

  1. Doska pre suchý systém
  2. Teplorozvodná lamela a príslušenstvo pre suchú podlahovku
  3. Vykurovacia rúrka
  4. Rozdeľovač
  5. Dilatačný pás

Po získaní jednotkových cien si nasledne môžete vo výpočte celkovej ceny pomôcť týmto:
Cena za 1m2 je súčet cien za 1m2 systémovej dosky, 1m dilatačného pásu, cca 6m vykurovacej rúrky a 5,8m teplorozvodného plechu. Počet okruhov rozdeľovača sa dá predbežne určiť tak, že si narátate počet miestností, ktoré majú menšiu plochu ako 12m2. S optimálnym rozdelením väčších miestností vám radi pomôžeme.
K cene za originálne komponenty suchého systému podlahového kúrenia je potrebné pripočítať ešte nemalú položku za sádrovláknité dosky. Aktuálna cena závisí od výrobcu a značky, ale aj od zvolenej hrúbky, počtu vrstiev a systému spájania. Za jednu vrstvu však treba rátať aspoň s 10 EUR/m2.
Netreba zabudnúť ani na príslušenstvo, t.j. špárovací tmel a lepidlo, rýchlorezné skrutky, príp. vyrovnávací podsyp.

Suchá podlahovka bez použitia sádrovláknitej dosky

Na trhu existuje aj špeciálna systémová doska Ozonius, ktorá je vďaka vysokej pevnosti vhodná aj na inštaláciu bez roznášacej vrstvy. V praxi to znamená, že po zarovnaní flexibilným tmelom je možné uložiť na dosku už priamo podlahovú krytinu. Ako to funguje?
Namiesto teplorozvodných plechov je doska opatrená hrubou hliníkovou fóliou, ktorá zabezpečí rovnomerný roznos tepla. Jej výkon je síce nižší ako v prípade teplorozvodných plechov, ale stále dostatočný pre bežné prevádzky v obytných priestoroch.
Jej cena je tak vyššia ako v prípade bežných systémových dosiek pre suché systémy, avšak celkové náklady sú výrazne nižšie vďaka tomu, že nie je potrebné kupovať plechy ani sádrovláknitú dosku. Šetríte teda ešte viac času i peňazí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia