PODLAHOVÉ KÚRENIE

Infobar icon

Kliknite v hornom menu na VIP ceny, spustili sme prihlasovanie partnerov do nášho VIP programu.
Objavte revolučný luxusný all-in-one žľab AIO od belgického výrobcu I-Drain v sekcii sprchové žľaby a rošty.

Kategórie
 
 
 
 
 

Podlahové kúrenie nasucho - nízke, rýchle, ale cena je vysoká

Suchá podlahovka nie je úplne bežným systémom, pokiaľ však plánujete podlahové kúrenie v rámci rekonštrukcie do podkrovia alebo na poschodie, kde statik nepovolí vysoké zaťaženie, tak vám iná možnosť neostáva. Používa sa tiež vtedy, keď máte k dispozícii príliš malú konštrukčnú výšku podlahy.

Čítať viac

Poradíme Vám, ktorá rúrka pre podlahové kúrenie je najkvalitnejšia.

V súčasnosti sa na zabezpečenie tepelnej rovnováhy interiéru, okrem konvekčného spôsobu vykurovania s vykurovacími telesami, používa nízkoteplotné sálavé podlahové kúrenie. Výhodou sálavého vykurovania je nízka teplota len okolo 40 ºC, ktorá postačuje na pokrytie tepelných strát miestnosti (v radiátoroch je oproti tomu médium s vysokou teplotou na relatívne malej ploche). Treba si uvedomiť, že tepelná pohoda pri podlahovom kúrení sa dosahuje pri teplote miestnosti o 3 – 4 °C nižšej ako v prípade radiátorového kúrenia (tým sa znižuje aj energetická náročnosť o cca. 25 – 30 %). Princíp podlahového vykurovania je teda prúdenie teplonosnej látky v rúrkach, pomocou ktorých sa odovzdáva teplo do interiéru a preto je nevyhnutné brať ohľad na materiál rúrok pre podlahové kúrenie, ich teplotnú a tlakovú odolnosť, tepelnú vodivosť ako aj mechanické vlastnosti.

Čítať viac

Skladba podlahy pre podlahové kúrenie

Ešte skôr, než sa rozhodneme osádzať okná a dvere v hrubej stavbe, musíme navrhnúť definitívnu skladbu podlahy a zohľadniť v nej naše požiadavky na tepelný odpor, čiže hrúbku izolácie, umiestnenie všetkých inštalácií (kanalizácia, elektrické rozvody, vodoinštalácie, príp. centrálny vysávač) a samozrejme nechať dostatočnú hrúbku na podlahové vykurovanie bez obmedzení.

Aktualizácia blogu Skladba podlahy pre podlahové kúrenie 12.1.2021 na základe údajov z normy STN 73 0540-2, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1.1.2021 odporúčané hodnoty menia na normalizované (požadované).

Prejdeme si jednotlivé vrstvy podrobnejšie, aby ste si vedeli nakombinovať skladbu ušitú na mieru pre váš dom. V zásade platí, že čím dáme viac tepelnej izolácie, tým lepšie, získame väčší tepelný odpor a udržíme výkon podlahového kúrenia na čo najvyššej hodnote. Preto sa polystyrénu budeme venovať až na konci, prakticky bude hrúbka polystyrénu čo najväčšia, v rámci možností výšky, ktorú máme k dispozícii. Popisujem vrstvy proti smeru tepelného toku, t.j. od vrchu nadol.

Čítať viac

Montáž rozdeľovača pre podlahové kúrenie

Rozdeľovač a jeho skrinku je vhodné umiestniť čo najviac do stredu dispozície bytu alebo podlažia v rodinnom dome, aby sme čo najviac predišli veľkým rozdielom v dĺžke vykurovacích okruhov. Najčastejšie sa skrinka osádza do týchto priestorov:

  • chodba, vačšinou používame podomietkovú skrinku
  • kotolňa, sklady a vedľajšie miestnosti (možnosť osadiť rozdeľovač len na konzoly priamo na stenu, kedže v týchto miestnostiach nekladieme príliš veľký dôraz na estetiku)
  • šatník (kľudne použiť aj nadomietkovú skrinku v prípade tenkej steny, pozor na umožnenie neskoršieho prístupu k prípadnému servisu, napr. umiestnením vyberateľných poličiek v šatníku)

Montáži rozdeľovača v obytných miestnostiach by ste sa mali podľa možnosti vyhnúť, je to potenciálny zdroj hluku, hlavne v prípadoch, keď je v skrinke umiestnené aj čerpadlo, alebo keď sú viaceré okruhy v rozdeľovači zatvorené a zvyšuje sa rýchlosť prúdenia vody v okruhoch, ktoré ostali otvorené.

Čítať viac

Dilatačný pás, jeho cena a zásady kladenia

Dilatačný pás pre podlahové kúrenie – funkcia a využitie
Niekto ho nazýva dilatačná páska, iný zase obvodový pás, spoločným menovateľom je však jeho nevyhnutnosť. Slúži na zabránenie tepelnej rozťažnosti pri rozpínaní podlahového kúrenia a na zabránenie prenosu hluku medzi konštrukciami, napr. stenou a podlahou. Zároveň vďaka prídavnej fólii zabraňuje zatekaniu poteru pod vrstvu izolácie a tým prípadné zdvihnutie celej vrstvy podlahového kúrenia.

Čítať viac

Podlahové kúrenie svojpomocne

Pokiaľ Vám to finančná situácia dovolí, určite sa obráťte na odbornú montážnu firmu. U nás získate cenovú ponuku zdarma a profesionálnu montáž po celom Slovensku. Blog je určený majstrom i kutilom, ktorí sa rozhodli prvú vetu ignorovať a sú odhodlaní zrealizovať podlahové kúrenie svojpomocne.

Čítať viac

Podlahové vykurovanie – teplovodné alebo elektrické?

Dostávame množstvo otázok. Idem si rekonštruovať rodinný dom a chcem zmeniť aj kúrenie – aké typy vykurovania mám k dispozícii? Čo sa z toho montuje najjednoduchšie? Čo je najlacnejšie – čo najdrahšie? Čo je najkvalitnejšie? Aké sú typy podlahového vykurovania? Nie je to len výdobytok pre majetných? Nezruinuje to rodinný rozpočet? Aké sú tu zavádzacie a potom mesačné náklady? Aké sú v oblasti vykurovania novinky? Čo je teraz „populárne“? (dajaké high-tech tipy?, „zelené“ trendy atď.)
Spracovaním odpovedí sme vytvorili tento blog. 

Čítať viac

Polystyrén EPS vs. EPS-T výroba a porovnanie vlastností

Potrebujete kúpiť pod podlahové kúrenie polystyrén? Strácate sa v rozsiahlej ponuke systémových dosiek? Vysvetlíme si základné rozdiely vo výrobných procesoch a vlastnostiach polystyrénov EPS a EPS-T. 

Čítať viac

5 rád ako si vybrať kvalitnú systémovú dosku pre podlahové kúrenie

Z hľadisla ceny je systémová doska s výstupkami najdrahšou voľbou, kvalitatívne ale najvyspelejšie riešenie. Ak sa rozhodnete pre výstupky, dajte si pozor na kvalitu polystyrénu, rôzne dosky z Poľska alebo Číny spravidla nepridávajú ingrediencie proti samovznieteniu dosiek a vrchnú vrstvu fólie buď nemajú vôbec, alebo je iba nastriekaná. Potom je niekoľko parametrov, ktoré si treba všimnúť, aby ste pochopili pomerne veľké cenové rozpätie v ešte väčšej ponuke značiek i typov, tie si rozoberieme nižšie.

Čítať viac

Podlahové kúrenie so systémom tacker = lepšia cena a zachovaná kvalita

Objavujú sa názory, že systémová doska tacker je síce oproti doske s výstupkami lacnejšou alternatívou, ale vyžaduje viac zručnosti a času na pokládku, preto by mala byť aj cena práce vyššia. Nie je tomu celkom tak.

O systéme Tacker
Tacker doska je spravidla 1m široký a 10m dlhý polystyrénový pás, zo spodnej strany narezaný tak, aby ho bolo možné zrolovať do skladného balíka. Spodnú vrstvu tvorí polystyrén rôznej hrúbky a na ňom je nalepená fólia, väčšinou zosilnená o textilné vlákna. Rúrky pre podlahové kúrenie sa na túto dosku pripevňujú pomocou tacker príchytiek. Oproti bežným príchytkám sú menšie a kratšie, pretože sa vďaka zosilnenej fólii nemusia tak hlboko zaboriť do polystyrénu, aby trubku udržali. Na fólii je zaznačený raster pre vedenie podlahových rúrok v daných rozostupoch, zväčša po 50mm.

Čítať viac

PE-RT rúrka – výroba, porovnanie, cena

Tradične sa v domácich inštaláciách ešte stále využívajú rozvody z medených a oceľových rúrok. Posledných 25-30 rokov sa tak zvýšila produkcia plastových rúrok, že v Európe dosiahla už 50% podiel, v ostatných častiach sveta je však medený a oceľový materiál stále dominantný.

Preferované plastové materiály boli polyetylén PE (polyethylene), polypropylén PP-R (Random Copolymer Polypropylene), polyvinylchlorid C-PVC (Chlorinated PVC) a polybutén PB (Polybutene). Prvý spomínaný klasický polyetylén je na rozdiel od ostatných materiálov najmenej vhodný pre vykurovacie systémy, pretože pri vysokých teplotách je najmenej stabilný. Preto bolo potrebné tento materiál zdokonaliť a jedno z riešení bola zmena jeho štruktúry sieťovaním (PE-X). Tento spôsob zdokonalenia doteraz nebol prekonaný a z hľadiska LTHS (Long Term Hydrostatic Strength) je PE-X najvhodnejšou voľbou. Nevýhodou stále ostáva vysoká obstarávacia cena.

Vývoj nového súrodenca PE materiálov mal za cieľ významne zlepšiť spracovateľnosť a životnosť materiálu bez potreby sieťovania molekúl. Na svete je nový materiál PE-RT (Polyethylene of Raised Temperature resistance). Je vhodný pre studenú i teplú vodu, ako aj pre priemyselné aplikácie. Tento materiál má unikátnu molekulárnu štruktúru a kryštalickú mikroštruktúru a vyznačuje sa dlhou životnosťou i hydrostatickou pevnosťou vo vysokých teplotách.

PE-RT materiál je v Európe úspešne používaný v domácich inštaláciách už viac ako 20 rokov, väčšinou pre podlahové kúrenie a napojenie radiatorov, ako aj v inštaláciách teplej a studenej pitnej vody vo vnútri budov. Svojím ľahkým spracovaním a výbornými vlastnosťami si vyslúžil svoje miesto aj v komplikovanejších priemyselných aplikáciách, kde klasický polyetylén nemohol byť použitý kvôli limitným vysokým teplotám.

Čítať viac

Ako si vybrať najvýhodnejší systém pre podlahové kúrenie

Pokúsime sa Vám stručne a hlavne objektívne zhrnúť základné rozdiely medzi jednotlivými systémami podlahového vykurovania. Vďaka tomuto prehľadu si vyberiete to správne podlahové kúrenie aj s prihliadnutím na to, či Vám podlahovku realizuje firma alebo ho plánujete namontovať svojpomocne. Dôležité kritérium: cena. 

Čítať viac

Musí montovať podlahové kúrenie i zdroj tepla jedna firma?

Poznáme tú dilemu. Jedna firma má lepšiu cenu za montáž kotla a druhá zase za montáž podlahového kúrenia. Ale čo zodpovednosť? Nebudú sa potom vyhovárať, že jeho časť nefunguje kvôli tomu, že je zfušovaná druhá časť? Je nutné objednávať jednu firmu na montáž podlahového kúrenia i zdroj tepla? Je to doterajšia zvyklosť, ale vôbec nie nevyhnutnosť.

Čítať viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia