PODLAHOVÉ KÚRENIE

Kategórie
 
 
 
 
 

Poradíme Vám, ktorá rúrka pre podlahové kúrenie je najkvalitnejšia.

V súčasnosti sa na zabezpečenie tepelnej rovnováhy interiéru, okrem konvekčného spôsobu vykurovania s vykurovacími telesami, používa nízkoteplotné sálavé podlahové kúrenie. Výhodou sálavého vykurovania je nízka teplota len okolo 40 ºC, ktorá postačuje na pokrytie tepelných strát miestnosti (v radiátoroch je oproti tomu médium s vysokou teplotou na relatívne malej ploche). Treba si uvedomiť, že tepelná pohoda pri podlahovom kúrení sa dosahuje pri teplote miestnosti o 3 – 4 °C nižšej ako v prípade radiátorového kúrenia (tým sa znižuje aj energetická náročnosť o cca. 25 – 30 %). Princíp podlahového vykurovania je teda prúdenie teplonosnej látky v rúrkach, pomocou ktorých sa odovzdáva teplo do interiéru a preto je nevyhnutné brať ohľad na materiál podlahových rúrok, ich teplotnú a tlakovú odolnosť, tepelnú vodivosť ako aj mechanické vlastnosti.

Čítať viac

Skladba podlahy pre podlahové kúrenie

Ešte skôr, než sa rozhodneme osádzať okná a dvere v hrubej stavbe, musíme navrhnúť definitívnu skladbu podlahy a zohľadniť v nej naše požiadavky na tepelný odpor, čiže hrúbku izolácie, umiestnenie všetkých inštalácií (kanalizácia, elektrické rozvody, vodoinštalácie, príp. centrálny vysávač) a samozrejme nechať dostatočnú hrúbku na podlahové vykurovanie bez obmedzení.

Aktualizácia blogu Skladba podlahy pre podlahové kúrenie 7.5.2016 na základe údajov z normy STN 73 0540-2, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1.1.2016 odporúčané hodnoty menia na normalizované (požadované).

Čítať viac

Montáž rozdeľovača pre podlahové kúrenie

Rozdeľovač a jeho skrinku je vhodné umiestniť čo najviac do stredu dispozície bytu alebo podlažia v rodinnom dome, aby sme čo najviac predišli veľkým rozdielom v dĺžke vykurovacích okruhov. Najčastejšie sa skrinka osádza do týchto priestorov:

Čítať viac

Dilatačný pás, jeho cena a zásady kladenia

Dilatačný pás pre podlahové kúrenie – funkcia a využitie

Niekto ho nazýva dilatačná páska, iný zase obvodový pás, spoločným menovateľom je však jeho nevyhnutnosť. Slúži na zabránenie tepelnej rozťažnosti pri rozpínaní podlahového kúrenia a na zabránenie prenosu hluku medzi konštrukciami, napr. stenou a podlahou. Zároveň vďaka prídavnej fólii zabraňuje zatekaniu poteru pod vrstvu izolácie a tým prípadné zdvihnutie celej vrstvy podlahového kúrenia.

Čítať viac

Podlahové kúrenie svojpomocne

Pokiaľ Vám to finančná situácia dovolí, určite sa obráťte na odbornú montážnu firmu, cenovú ponuku zdarma a profesionálnu montáž po celom Slovensku získate kliknutím na tento link. Blog je určený majstrom i kutilom, ktorí sa rozhodli prvú vetu ignorovať a sú odhodlaní zrealizovať podlahové kúrenie svojpomocne.

Čítať viac

Podlahové vykurovanie – teplovodné alebo elektrické?

Dostávame množstvo otázok. Idem si rekonštruovať rodinný dom a chcem zmeniť aj kúrenie – aké typy vykurovania mám k dispozícii? Čo sa z toho montuje najjednoduchšie? Čo je najlacnejšie – čo najdrahšie? Čo je najkvalitnejšie? Aké sú typy podlahového vykurovania? Nie je to len výdobytok pre majetných? Nezruinuje to rodinný rozpočet? Aké sú tu zavádzacie a potom mesačné náklady? Aké sú v oblasti vykurovania novinky? Čo je teraz „populárne“? (dajaké high-tech tipy?, „zelené“ trendy atď.
Spracovaním odpovedí sme vytvorili tento blog. 

Čítať viac

Polystyrén EPS vs. EPS-T výroba a porovnanie vlastností

Potrebujete kúpiť pod podlahové kúrenie polystyrén? Strácate sa v rozsiahlej ponuke systémových dosiek? Vysvetlíme si základné rozdiely vo výrobných procesoch a vlastnostiach polystyrénov EPS a EPS-T. 

Čítať viac

5 rád ako si vybrať kvalitnú systémovú dosku pre podlahové kúrenie

Z hľadisla ceny je systémová doska s výstupkami najdrahšou voľbou, kvalitatívne ale najvyspelejšie riešenie. Ak sa rozhodnete pre výstupky, dajte si pozor na

Čítať viac

Podlahové kúrenie so systémom tacker = lepšia cena a zachovaná kvalita

Objavujú sa názory, že systémová doska tacker je síce oproti doske s výstupkami lacnejšou alternatívou, ale vyžaduje viac zručnosti a času na pokládku, preto by mala byť aj cena práce vyššia. Nie je tomu celkom tak.

Čítať viac

PE-RT rúrka – výroba, porovnanie, cena

Tradične sa v domácich inštaláciách ešte stále využívajú rozvody z medených a oceľových rúrok. Posledných 25-30 rokov sa tak zvýšila produkcia plastových rúrok, že v Európe dosiahla už 50% podiel, v ostatných častiach sveta je však medený a oceľový materiál stále dominantný.

Čítať viac

Ako si vybrať najvýhodnejší systém pre podlahové kúrenie

Pokúsime sa Vám stručne a hlavne objektívne zhrnúť základné rozdiely medzi jednotlivými systémami podlahového vykurovania. Vďaka tomuto prehľadu si vyberiete to správne podlahové kúrenie aj s prihliadnutím na to, či Vám podlahovku realizuje firma alebo ho plánujete namontovať svojpomocne. Dôležité kritérium: cena. 

Čítať viac

Musí montovať podlahové kúrenie i zdroj tepla jedna firma?

Poznáme tú dilemu. Jedna firma má lepšiu cenu za montáž kotla a druhá zase za montáž podlahového kúrenia. Ale čo zodpovednosť? Nebudú sa potom vyhovárať, že jeho časť nefunguje kvôli tomu, že je zfušovaná druhá časť? Je nutné objednávať jednu firmu na montáž podlahového kúrenia i zdroj tepla? Je to doterajšia zvyklosť, ale vôbec nie nevyhnutnosť.

Čítať viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia