Malá kúpeľňa sa už v nových domoch nenosí

Naše mestá sú zaplavené panelákmi, v ktorých kúpeľňa naozaj nemá svoje dôstojné miesto. Ich rozloha je pochopiteľne malá, nemožno sa čudovať, veď čo by sme už len do nej kreatívne dávali pred tridsiatimi rokmi. Všetci si boli rovní i zariadenia kúpeľne boli rovnaké. Malá kúpeľňa, rozloha cca 2x2m a v nej napratané umývadlo s jednou vodovodnou batériou, ktorá bola spoločná aj pre vaňu. Igelitový sprchový záves a ohrievač s nápisom „nešahať z vane!” Tí šťastnejší do tohto umakartového minipriestoru napchali aj pračku. Ja viem, keď už je to raz postavené a dal som celé moje súčasné i budúce úspory na byt, musím sa s tým naučiť žiť. Niekoľko nápadov na záchranu tejto “kutice” napíšem v ďalšom článku.

Ale navrhovať si takýto malý priestor do nového rodinného domu? Zvyk je veľký zlozvyk a naše pamäti nás blokujú v kreativite. Odvahu nám málokedy dodá aj úžasné portfólio nových zariaďovačiek a dizajnových výstrelkov. Nie je to však len o vzhľade, ale hlavne o praktickosti. Je predsa normálne nečakať na partnera kým vyjde z kúpeľne len preto, že si tam umýva zuby. Dvojumývadlo alebo dve samostatné umývadlá by už mali byť samozrejmosťou. Je predsa úžasné dať si s manželkou spoločnú sprchu v jednom sprchovacom kúte. Priestor na sprchovanie, kde si nemôžem ani poriadne natiahnuť ruky, umyť vlasy bez toho, aby som sa neobtieral o bočné sklá alebo zohnúť sa bez toho, aby som nenarazil hlavou o čelné sklo ani nehodno nazvať sprchovacím kútom. Je to kút hanby, umývanie za trest, horúca smršť a rýchlo odtiaľ preč. Nový rodinný dom, alebo byt, v ktorom môžem rozhodovať o jeho dispozícii by určite mal mať viac než jednu kúpeľňu a podľa možnosti aj oddelené WC. Je to predsalen priestor, kde sa cítime najlepšie sami. Pridružená kúpeľňa ako súčasť každej obytnej izby je to, čo naozaj už môžeme nazvať komfortom. A to, čo považujeme za komfort sa už od pradávna snažíme zmeniť na štandart.

Malá kúpeľňa sa už nenosí. Rekonštrukcia či novostavba, darujte kúpeľni dostatočný priestor.

2,530 total views, 1 views today

Názor na “Malá kúpeľňa sa už v nových domoch nenosí

  1. kúpelne

    ja by som sa calkom pridal k tomu, že panelákové kúpeľne stoja celkovo za nič…. Ale v dnešnej dobe si ani architekti nedajú moc záležať na tom aby bol ich výtvor dokončený kúpeľňou štandardu 21 storočia. Pokiaľ si budúci majiteľ bytu nedá konzultáciu v kúpľňovom štúdiu tak ostane pri takom istom byte s malou kúpeľňou ako v 20 a 19 storočí. Kúpeľňa je dôležitá a mala by byť veľká!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge