Podlahové kúrenie so systémom tacker = lepšia cena a zachovaná kvalita

Objavujú sa názory, že systémová doska tacker je síce oproti doske s výstupkami lacnejšou alternatívou, ale vyžaduje viac zručnosti a času na pokládku, preto by mala byť aj cena práce vyššia. Nie je tomu celkom tak.

O systéme Tacker

Tacker doska je spravidla 1m široký a 10m dlhý polystyrénový pás, zo spodnej strany narezaný tak, aby ho bolo možné zrolovať do skladného balíka. Spodnú vrstvu tvorí polystyrén rôznej hrúbky a na ňom je nalepená fólia, väčšinou zosilnená o textilné vlákna. Rúrky pre podlahové kúrenie sa na túto dosku pripevňujú pomocou tacker príchytiek. Oproti bežným príchytkám sú menšie a kratšie, pretože sa vďaka zosilnenej fólii nemusia tak hlboko zaboriť do polystyrénu, aby trubku udržali. Na fólii je zaznačený raster pre vedenie podlahových rúrok v daných rozostupoch, zväčša po 50mm.

Spôsob a rýchlosť pokládky

Balík tacker dosky rozrolujeme po celej dĺžke miestnosti a jednoducho odrežeme z pásu to, čo potrebujeme, niekedy stačí odrezať iba fóliu, keďže zospodu je po niekoľkých centimetroch polystyrén narezaný. Dva pásy položené vedľa seba sú prekryté presahom vrchnej fólie, ten ešte pre istotu prelepíme lepiacou páskou. Dilatačný pás je už pred montážou položený po obvode celej miestnosti. Priesvitnú fóliu, ktorá vyčnieva z dilatačného pásu vytiahnite na systémovú dosku tacker tak, aby ju bolo možné zafixovať najkrajnejšou rúrkou.

Podlahové kúrenie Tacker - Dilatačný pás pre podlahové vykurovanie

Rozloženie tacker dosky je neporovnateľne rýchlejšie v porovnaní so systémovou doskou s výstupkami. Tú treba citlivo rezať a následne pomerne náročným spôsobom spájať v závislosti od tvaru miestnosti. Keďže tacker doska nemá žiadne výstupky, jednoducho sa spojí len lepiacou páskou, rozloží ju jeden pracovník ľahko a rýchlo.

Horšie je to už pri samotnom kladení rúrok. Kým pri systémovej doske s výstupkami si na to vystačí jeden človek tak, že v rukách si ťahá a prikladá rúrky, nohou ich medzi výstupky zatláča, tak pri pripínaní rúrok na tacker dosku potrebujeme aspoň dvoch, aby jeden rúrku viedol a prikladal a druhý ju pripínal príchytkami. Na tacker príchytky má každý dodávateľ tohoto systému svoj nástroj, líšia sa podľa tvaru a dĺžky príchytiek. Pozrite si ukážku nastreľovania príchytiek.

Porovnanie tacker vs. doska s výstupkami

Vo všeobecnosti môžeme systém tacker a systém dosky s výstupkami porovnávať z pohľadu ceny, rýchlosti montáže, kvality a bezpečnosti.

Cena – systémová doska tacker je o cca polovicu lacnejšia. Reálnu nákupnú cenu dosiek tacker od značkových výrobcov Rehau, Gabotherm, Schütz, Herz a iných si môžete pozrieť tu: http://www.ozonius.sk/systemova-doska-tacker-pre-podlahove-kurenie/
Rýchlosť montáže – expresné rozloženie dosky, na prichytávanie rúrok sú však už potrební dvaja precovníci. Celková montáž je však rýchlejšia.
Kvalita – absolútne totožná so systémovou doskou s výstupkami, keďže doska obsahuje identický polystyrén s rovnakými vlastnosťami
Bezpečnosť – Keďže rúrku nechránia žiadne výstupky, pri nanášaní poteru treba dbať na to, aby sa príchytky nevytrhli a aby nenastalo mechanické poškodenie trubky pre podlahové kúrenie.

Pokiaľ máte podobné alebo iné skúsenosti so systémom tacker, podeľte sa o ne s čitateľmi pridaním komentára.

10,520 total views, 11 views today

6 názorov na “Podlahové kúrenie so systémom tacker = lepšia cena a zachovaná kvalita

 1. henry

  Zabudli ste na detail, že pri systémových doskách z výstupkami je menšia spotreba poteru.
  A spomínaná bezpečnosť je dosť podstatná, pretože na rúrky chytené tackerom sa nesmie stúpať, inak sa stratí medzera pod rúrkami. Je to dosť obmedzujúce pri rozlievaní poteru.

 2. Ozonius

  Dobry den,

  Dakujeme za komentar, je samozrejme pravda, ze pri systemovych doskach s vystupkami je mensia spotreba poteru, pretoze nezanedbatelnu cast z potrebneho objemu tvoria prave polystyrenove vystupky. Avsak aku medzeru pod rurkami mate na mysli? Tam predsa ziadna medzera nevznika, pretoze rurka sa poklada priamo na systemovu dosku s foliou a prichyti sa prichytkou. Teoreticka medzera moze vzniknut pri rurkach, ktore maju svoju tvarovu stalost a pamatovy efekt, napr. zo sietovaneho polyetylenu PE-Xa, ten ma svoje pnutie a je vysoky predpoklad, ze ked sa takato rurka prichyti tacker prichytkou, tak bude mat tendenciu opriet sa do hornej strany prichytky a na dolnej vznikne medzera. Tuto teoriu vsak musime vylucit nar. pri pouziti plasthlinikovych rurok.
  A co sa tyka stupania po rurkach, bez toho to jednoducho nejde. Cize klasifikovat to ako „nesmie sa“ nie je mozne, pretoze potom by niekedy ani nedala podlahovka zrealizovat a uz toboz nie zaliat poterom. Je nutne davat velky pozor, aby sa prichytky nevytrhli, stava sa to niekedy pri bezohladnych poteraroch, ale jednoducho sa stupaniu po rurkach nevyhneme (v tomto je systemova doska s vystupkami naozaj bezkonkurencna) Napokon, pri zalievni poterom uz stupame po tvrdych natlakovanych rurkach, aby sa zabranilo ich pripadnemu stlaceniu.

 3. Spätné upozornenie: Skladba podlahy pre podlahové kúrenie - Blog Ozonius.sk - užitočné rady a návody

 4. Zsolti

  Dobrý deň,

  sme spoločnosť montujúca vykurovaciu techniku, samozrejme aj podlahové vykurovanie. Do teraz sme montovali systém podlahového vykurovania so systémovými doskami. ale teraz investor žiada od nás podlahové vykurovanie s príchytkami TACKER, a naviac nás žiada, aby sme na rúry položili KARI rohože. Rád by som si vypočul Váš názor na tento náš problém.

  Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

  1. Ozonius

   Tacker ako system je vhodnou alternativou na system dosky s vystupkami. Avsak kombinovat jeden alebo druhy system s kari rohozami je nielen zbytocne, ale priam nevhodne. Z hladiska pevnosti nema opodstatnenie, pretoze vrstva podlahoveho kurenia, t.j. tepelna izolacia + rurka + poter nenahradza ani nedoplna nosnu konstrukciu. Nosna konstrukcia je pod vrstvou podlahoveho kurenia. Je potrebne iba zabezpecit roznos bezneho prevadzkoveho zatazenia (nabytok a ine zariadenie bytu) a to uplne zabezpeci samotny poter (cementovy alebo anhydritovy)

   Kari rohoze mozu praveze sposobit mechanicke poskodenie vykurovacej rurky, ktora neustale celi zmenam teploty vykurovacieho media alebo okoliteho prostredia a samozrejme plast ma danu svoju dlzkovu roztaznost, ktora je omnoho vacsia ako ocel v bezprostrednom kontakte. Pravdepodobnost vaznejsieho poskodenia rurky je sice mala, ale urcite pozitivne nevplyva na jej celkovu zivotnost.

   Investorovi odporucame usetrit na zbytocnych nakladoch spojenych s kupou kari rohozi a radsej zainvestovat do kvalitnej tacker systemovej dosky EPS-T (s krocajovou izolaciou). Pokial nedoveruje beznym poterom a chce sa „poistit“, poterarske firmy mu urcite odporucia zosilnenu zmes o pridane vlakna a pod.

   Pokial budete mat doplnujuce otazky, radi Vam odpovieme v dalsom prispevku.

 5. Spätné upozornenie: Ako si vybrať najvýhodnejší systém pre podlahové kúrenie - Blog Ozonius.sk - užitočné rady a návody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge