Podlahové kúrenie so systémom tacker = lepšia cena a zachovaná kvalita

Objavujú sa názory, že systémová doska tacker je síce oproti doske s výstupkami lacnejšou alternatívou, ale vyžaduje viac zručnosti a času na pokládku, preto by mala byť aj cena práce vyššia. Nie je tomu celkom tak.

O systéme Tacker

Tacker doska je spravidla 1m široký a 10m dlhý polystyrénový pás, zo spodnej strany narezaný tak, aby ho bolo možné zrolovať do skladného balíka. Spodnú vrstvu tvorí polystyrén rôznej hrúbky a na ňom je nalepená fólia, väčšinou zosilnená o textilné vlákna. Rúrky pre podlahové kúrenie sa na túto dosku pripevňujú pomocou tacker príchytiek. Oproti bežným príchytkám sú menšie a kratšie, pretože sa vďaka zosilnenej fólii nemusia tak hlboko zaboriť do polystyrénu, aby trubku udržali. Na fólii je zaznačený raster pre vedenie podlahových rúrok v daných rozostupoch, zväčša po 50mm.

Spôsob a rýchlosť pokládky

Balík tacker dosky rozrolujeme po celej dĺžke miestnosti a jednoducho odrežeme z pásu to, čo potrebujeme, niekedy stačí odrezať iba fóliu, keďže zospodu je po niekoľkých centimetroch polystyrén narezaný. Dva pásy položené vedľa seba sú prekryté presahom vrchnej fólie, ten ešte pre istotu prelepíme lepiacou páskou. Dilatačný pás je už pred montážou položený po obvode celej miestnosti. Priesvitnú fóliu, ktorá vyčnieva z dilatačného pásu vytiahnite na systémovú dosku tacker tak, aby ju bolo možné zafixovať najkrajnejšou rúrkou.

Podlahové kúrenie Tacker - Dilatačný pás pre podlahové vykurovanie

Rozloženie tacker dosky je neporovnateľne rýchlejšie v porovnaní so systémovou doskou s výstupkami. Tú treba citlivo rezať a následne pomerne náročným spôsobom spájať v závislosti od tvaru miestnosti. Keďže tacker doska nemá žiadne výstupky, jednoducho sa spojí len lepiacou páskou, rozloží ju jeden pracovník ľahko a rýchlo.

Horšie je to už pri samotnom kladení rúrok. Kým pri systémovej doske s výstupkami si na to vystačí jeden človek tak, že v rukách si ťahá a prikladá rúrky, nohou ich medzi výstupky zatláča, tak pri pripínaní rúrok na tacker dosku potrebujeme aspoň dvoch, aby jeden rúrku viedol a prikladal a druhý ju pripínal príchytkami. Na tacker príchytky má každý dodávateľ tohoto systému svoj nástroj, líšia sa podľa tvaru a dĺžky príchytiek. Pozrite si ukážku nastreľovania príchytiek.

Porovnanie tacker vs. doska s výstupkami

Vo všeobecnosti môžeme systém tacker a systém dosky s výstupkami porovnávať z pohľadu ceny, rýchlosti montáže, kvality a bezpečnosti.

Cena – systémová doska tacker je o cca polovicu lacnejšia. Reálnu nákupnú cenu dosiek tacker od značkových výrobcov Rehau, Gabotherm, Schütz, Herz a iných si môžete pozrieť tu: http://www.ozonius.sk/systemova-doska-tacker-pre-podlahove-kurenie/
Rýchlosť montáže – expresné rozloženie dosky, na prichytávanie rúrok sú však už potrební dvaja precovníci. Celková montáž je však rýchlejšia.
Kvalita – absolútne totožná so systémovou doskou s výstupkami, keďže doska obsahuje identický polystyrén s rovnakými vlastnosťami
Bezpečnosť – Keďže rúrku nechránia žiadne výstupky, pri nanášaní poteru treba dbať na to, aby sa príchytky nevytrhli a aby nenastalo mechanické poškodenie trubky pre podlahové kúrenie.

Pokiaľ máte podobné alebo iné skúsenosti so systémom tacker, podeľte sa o ne s čitateľmi pridaním komentára.

17,654 total views, 5 views today

11 názorov na “Podlahové kúrenie so systémom tacker = lepšia cena a zachovaná kvalita

 1. henry

  Zabudli ste na detail, že pri systémových doskách z výstupkami je menšia spotreba poteru.
  A spomínaná bezpečnosť je dosť podstatná, pretože na rúrky chytené tackerom sa nesmie stúpať, inak sa stratí medzera pod rúrkami. Je to dosť obmedzujúce pri rozlievaní poteru.

 2. Ozonius

  Dobry den,

  Dakujeme za komentar, je samozrejme pravda, ze pri systemovych doskach s vystupkami je mensia spotreba poteru, pretoze nezanedbatelnu cast z potrebneho objemu tvoria prave polystyrenove vystupky. Avsak aku medzeru pod rurkami mate na mysli? Tam predsa ziadna medzera nevznika, pretoze rurka sa poklada priamo na systemovu dosku s foliou a prichyti sa prichytkou. Teoreticka medzera moze vzniknut pri rurkach, ktore maju svoju tvarovu stalost a pamatovy efekt, napr. zo sietovaneho polyetylenu PE-Xa, ten ma svoje pnutie a je vysoky predpoklad, ze ked sa takato rurka prichyti tacker prichytkou, tak bude mat tendenciu opriet sa do hornej strany prichytky a na dolnej vznikne medzera. Tuto teoriu vsak musime vylucit nar. pri pouziti plasthlinikovych rurok.
  A co sa tyka stupania po rurkach, bez toho to jednoducho nejde. Cize klasifikovat to ako „nesmie sa“ nie je mozne, pretoze potom by niekedy ani nedala podlahovka zrealizovat a uz toboz nie zaliat poterom. Je nutne davat velky pozor, aby sa prichytky nevytrhli, stava sa to niekedy pri bezohladnych poteraroch, ale jednoducho sa stupaniu po rurkach nevyhneme (v tomto je systemova doska s vystupkami naozaj bezkonkurencna) Napokon, pri zalievni poterom uz stupame po tvrdych natlakovanych rurkach, aby sa zabranilo ich pripadnemu stlaceniu.

 3. Spätné upozornenie: Skladba podlahy pre podlahové kúrenie - Blog Ozonius.sk - užitočné rady a návody

 4. Zsolti

  Dobrý deň,

  sme spoločnosť montujúca vykurovaciu techniku, samozrejme aj podlahové vykurovanie. Do teraz sme montovali systém podlahového vykurovania so systémovými doskami. ale teraz investor žiada od nás podlahové vykurovanie s príchytkami TACKER, a naviac nás žiada, aby sme na rúry položili KARI rohože. Rád by som si vypočul Váš názor na tento náš problém.

  Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

  1. Ozonius

   Tacker ako system je vhodnou alternativou na system dosky s vystupkami. Avsak kombinovat jeden alebo druhy system s kari rohozami je nielen zbytocne, ale priam nevhodne. Z hladiska pevnosti nema opodstatnenie, pretoze vrstva podlahoveho kurenia, t.j. tepelna izolacia + rurka + poter nenahradza ani nedoplna nosnu konstrukciu. Nosna konstrukcia je pod vrstvou podlahoveho kurenia. Je potrebne iba zabezpecit roznos bezneho prevadzkoveho zatazenia (nabytok a ine zariadenie bytu) a to uplne zabezpeci samotny poter (cementovy alebo anhydritovy)

   Kari rohoze mozu praveze sposobit mechanicke poskodenie vykurovacej rurky, ktora neustale celi zmenam teploty vykurovacieho media alebo okoliteho prostredia a samozrejme plast ma danu svoju dlzkovu roztaznost, ktora je omnoho vacsia ako ocel v bezprostrednom kontakte. Pravdepodobnost vaznejsieho poskodenia rurky je sice mala, ale urcite pozitivne nevplyva na jej celkovu zivotnost.

   Investorovi odporucame usetrit na zbytocnych nakladoch spojenych s kupou kari rohozi a radsej zainvestovat do kvalitnej tacker systemovej dosky EPS-T (s krocajovou izolaciou). Pokial nedoveruje beznym poterom a chce sa „poistit“, poterarske firmy mu urcite odporucia zosilnenu zmes o pridane vlakna a pod.

   Pokial budete mat doplnujuce otazky, radi Vam odpovieme v dalsom prispevku.

 5. Spätné upozornenie: Ako si vybrať najvýhodnejší systém pre podlahové kúrenie - Blog Ozonius.sk - užitočné rady a návody

 6. Laci

  Dobry den,

  Ja by som sa chcel opytat ci mate skusenosti s tenkou hlinikovou foliou (alebo foliou s hlinikovou vrstvou), ktora je bez polystyrenovej spodnej vrstvy a pouziva sa pod rurky podlahoveho vykurovania. Rurky sa na nu tiez pripevnuju pomocou prichytiek a na folii je zaznaceny raster pre vedenie rurok.

  Za skoru odpoved vopred dakujem.

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Samozrejme skusenosti mame, je to pomerne rozsireny sposob pokladky podlahového kurenia a aj sme ho viackrát realizovali na zaklade poziadavky investora. Z nasho pohladu to vsak nie je system, ktory by sme doporucovali zákazníkom.
   1. z fyzikálneho hladiska je hlinikova vrstva na folii iba marketingovy tah, dolezity je smer tepelného toku a ten urcuje hlavne tepelna izolacia, nie hlinikova vrtsva. K tejto teme bolo vykonane jedno velke experimentalne meranie p. profesorom Jirim Bastom, skopírujeme sem zavery, chystame sa k tomu tiez napisat blog>

   „Závěr
   Experiment zcela jednoznačně nepotvrdil předpokládaný teoretický
   vliv termorefl exní fólie. Termorefl exní fólie změnila tepelnou
   propustnost vrstvy pod rovinou trubek, a tak i tepelný tok sdílený
   především pod vytápěný prostor velmi nepatrně. V defi ničním
   vztahu pro tepelnou propustnost pod rovinou trubek se projevil
   vlastní tepelný odpor termofólie jako přídatná tepelná izolace
   v rozsahu cca 1 %. Vzduchová mezera mezi refl exní vrstvou
   a mazaninou nad ní neumožnila, aby se fyzikálně projevil i princip
   sálání s ohledem na téměř shodné teploty mezivrstev. Podíl tepelného
   toku sáláním na změně tepelné propustnosti přes vzduchovou
   mezeru je vzhledem k velice malé tloušťce termofólie, a tak
   i zanedbatelnému rozdílu povrchových teplot (refl exní vrstva
   – mazanina nad TRF) zanedbatelný.

   U naší podlahové otopné plochy s termorefl exní fólií oproti
   podlahové otopné ploše pouze s PE fólií se úspora tepla (určovanána
   straně vody) pohybovala v čase od cca 4 do 1 %, tj. v rámci
   nejistoty měření. V ustáleném stavu rozdíl vykazuje pouhé 1 %.
   Povrchové teploty se na změně tepelného výkonu předávaného
   do vytápěného prostoru neprojevily. U varianty S1 i u varianty
   S2 (pouze s PE fólií) byl tepelný výkon za uvedených okrajových
   podmínek (Tab. 1) stejný. Rozdíly v tepelných výkonech jsou tak
   vázány pouze na teplo přivedené do otopné plochy ve vodě
   a nikoli sdílené na povrchu otopné plochy směrem do vytápěného
   prostoru. Měrný tepelný tok, tj. i tepelný výkon sledovaných
   podlahových otopných ploch do vytápěného prostoru byl shodný,
   neboť i střední povrchová teplota obou ploch se shodovala,
   a to za podmínky stejné teploty vody přiváděné do obou otopných
   ploch. Uváděné experimentální výsledky byly dosaženy
   s celkovou nejistotou měření ± 3,5 %.
   Tepelný náběh obou podlahových otopných ploch (Obr. 8)
   vykazoval víceméně shodné chování. Rozdíly nejsou postižitelné
   neboť se pohybují v rozsahu nejistoty měření.“

   2. Druhe hladisko je cena, tacker doska ma uz na sebe natavenu zosilnenu foliu a obsahuje 3 cm hruby polystyren s krocajovou izoláciou. Keby ste si zakupil v stavebninách obycajny EPS polystyren, aj napriek tomu ,ze bude bez krocajovej izolacie, stale ma cenu cca 2 EUR/m2 bez DPH (zalezi od ponuky a typu polystyrenu) + k tomu je potrebne pripocitat cenu folie a cenu drahsich dlhsich príchytiek ,celkovy cenovy rozdiel medzi týmito polozkami a tacker doskou, ktora stoji cca 3,50 EUR bez DPH je napokon minimalny, pricom montaz tacker systemu je profesionalnejsi a bezpecnejsi.

   To je vsak len nas pohlad, ako bolo spominane nizsie, pokial sa investor rozhodne z roznych dovodov pre system s reflexnou fóliou, tak ho akceptujeme, nic sa tym nepokazi, len za investovanu sumu dostane podla nasho nazoru nizsiu kvalitu. System s fóliou je tiez oblubeny medzi montaznikmi, pretoze zvacsa prenesu povinnost kupy polystyrenu na investora a tym opticky znizuju vysku cenovej ponuky.

   V pripade doplnujucich otázok radi poradime, s uctou tim Ozonius.sk

 7. Laci

  Dobry den,

  Chcel by som sa opytat v suvislosti s pokladkou podlahoveho polystyrenu, ze ako sa urcuje hrubka prvej a druhej vrstvy EPR a pevnost tychto dvoch vrstiev. Ak je celkova hrubka 15 cm, da sa to rozdelit na 5 cm EPS 100 + 10 cm EPS 150, pripadne aj 10 cm EPS 100 je postacujuci? Zavisi pevnost od pouzitej systemovej dosky, napr. pod SD s vystupkami sa dava EPS 100, pod SD tacker (pripadne pod obycajnu termoreflexnu foliu) EPS 150?

  Za skoru odpoved vopred dakujem.

  1. Ozonius

   Dobry den,

   Ospravedlnujeme sa za neskorsiu odpoved, mozno uz mate problem vyrieseny, odpovieme vsak aspon pre dalsich citatelov.
   Co sa tyka typu podlahového polystyrenu, stale plati, ze by mal mat minimalnu pevnost 100kPa a to bezohladu na jeho hrubku. Ziadna dostupna norma neuvadza povinnost zvysovat pevnost pri raste hrubky. Vychadzame teda z konzultacii s technickymi poradcami vyrobcov podlahových polystyrenov a kazdy z nich potvrdil, ze ich doterajsia skusenost so sadanim polystyrenu vzdy suvisela s neodbornou pokladkou alebo nespravnym susenim poteru a nie s typom pouziteho polystyenu.
   Samozrejme plati, ze pouzitim EPS 150 nic nepokazite, ten je vsak drahsi nez EPS100.
   V suvislosti s podlahovym polystyrénom pod podlahove kurenie budeme teda nadalej odporucat pouzitie miimalne EPS100 pri akejkolvek hrubke.

   S uctivym pozdravom tim Ozonius.sk

 8. Sona

  Dobrý deň,
  Rekonstrujeme asi 60 ročný dom. Obývačka s kuchyňou je celá podpivničena. Plánujeme podlahové teplovodné vykurovanie s celkovou hrúbkou izolácie 10cm 100EPS + 5CM anhydrid. V obývačke bude 200 l akvárium o celkovej váhe 300kg a rozmer sirka 100cm x hĺbka 50cm. Chem sa spytat, aký typ EPS mame použiť pod akvárium (či tam treba už EPS150 – dá sa to nadpojit na EPS100)? Môžme pod takúto záťaž polozit systémovú dosku tacker? Prípadne existuje SD tacker 150? Izoláciu chceme v skladbe 3cm SD + 7cm EPS alebo 1cm SD + 5cm EPS + 5cm EPS – tuto kombináciu kôli lepsiemu odizolovaniu prívodov vody a odpadu v nepodpivnicenej časti domu. Ktorú kominaciu odporúčate vy?
  Za skorú odpoveď vopred dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CommentLuv badge